Bakan Zeybekci soruları yanıtladı:

Bakan Zeybekci soruları yanıtladı:
Bakan Zeybekci soruları yanıtladı:
- "Önümüzdeki süreçte Türkiye inşallah işsizlik rakamlarını iki haneli rakamlara ulaşmadan aşağı doğru çekmekle ilgili adımlar atacak. Çünkü büyümeyle ilgili rakamlarımız daha pozitif gelecek" - "Türkiye yıl sonu itibarıyla yüzde 4'e yakın büyümeyle bu seneyi kapatacak"

İZMİR (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye 'de işsizliğin iki haneli rakamlara ulaşmadan aşağı doğru çekilmesine ilişkin adımların atılacağını belirterek, "Çünkü büyümeyle ilgili rakamlarımız daha pozitif gelecek" dedi.

Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı ile Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen "Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı"nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Toplantının basına kapalı bölümünde YASED'in Türkiye'deki yatırım ortamının iyileştirilmesi konusundaki önerilerini not ettiklerini anlatan Zeybekci, oluşturulacak ikili çalışma gruplarının kasım ayından itibaren ilgili bakanlıklarla bir araya geleceğini ve yıl sonuna kadar bu konularda olumlu adımlar atılacağını ifade etti.

Türkiye'nin mayıs ayında açıkladığı AB ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi görüşmelerine de YASED'in aktif biçimde katılmak istediğini dile getiren Zeybekci, bu konularda işbirliği yapmak üzerine fikir birliğine vardıklarını anlattı.

Bugün açıklanan işsizlik rakamlarıyla ilgili soru üzerine Zeybekci, Türkiye'nin siyasi istikrar ve buna dayalı ekonomik istikrarı bir an önce en üst seviyeye oturtması ve yeniden son 13 yılda sağladığı yüzde 4,7 ve 23 çeyrekte sağladığı yüzde 5,1'lik büyüme performansına erişmesi gerektiğini söyledi.

Bu yılın ilk yarısı itibarıyla Türkiye'nin en hızlı büyüyen 7'inci ülke haline geldiğini vurgulayan Zeybekci, her sene 1,6 milyon vatandaşın sahibi yapılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin iş gücüne katılım oranında yüzde 52,4 ile bir rekora ulaştığına işaret eden Zeybekci, şöyle konuştu:

"İş gücüne katılım oranında yüzde 52,4'e ulaşılmış. Bu oran, haziranda yüzde 52 düzeyindeydi. Yani yarım puana yakın artış sağlanmış. İşsizlik oranı ise yüzde 9,8 seviyesinde. İstihdam edilen toplam iş gücü sayısı 30 milyon 311 bin kişi, istidam edilen insan sayısı 27 milyon 342 bin kişi ve işsiz sayısı da 2 milyon 970 bin kişiye ulaşmış. Önümüzdeki süreçte Türkiye, inşallah işsizlik rakamlarını iki haneli rakamlara ulaşmadan bunları aşağı doğru çekmekle ilgili adımlar atacak. Çünkü büyümeyle ilgili rakamlarımız daha pozitif gelecek. Türkiye yıl sonu itibarıyla yüzde 4'e yakın büyümeyle bu seneyi kapatacak. 2016 büyüme beklentimiz daha yukarıda olacak. Tabii ki siyasi ve ekonomik istikrarla beraber pozitif alanlara geçeceğiz."