Bakanlar icraatlarını değerlendirdi

Bakanlar icraatlarını değerlendirdi
Bakanlar icraatlarını değerlendirdi
- Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: - "Dünya krizden krize sürüklenirken, Türkiye dünyanın mega projelerini bizim bakanlığımız süresinde başlattı, tamamladı" - "Yollar, tüneller, köprüler yaptık ama daha önemli bir şey yaptığımızı düşünüyoruz. Gönüllere yol yaptık. O yollar ömür boyu insanların zihninden çıkmayan yollardır"

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, " Dünya krizden krize sürüklenirken, Türkiye dünyanın mega projelerini bizim bakanlığımız süresinde başlattı, tamamladı" dedi.

AK Parti'nin "üç dönem kuralı" nedeniyle genel seçimde milletvekili adayı olmayan Yıldırım, 11 yıllık bakanlık dönemini AA'ya değerlendirdi. 

Yıldırım, bakanlığı döneminde hayata geçirdiği projelerin vatandaşların hayatını kolaylaştırdığını, yaşam kalitelerini artırdığını belirtti.

Bölünmüş yol çalışmalarının önemine dikkati çeken Yıldırım, 6 bin kilometre olan bölünmüş yolu 18 bin kilometreye, birbirine bölünmüş yollarla bağlı olan il sayısını 6'dan 75'e çıkarıldığını bildirdi.

Bu yollar sayesinde trafik kazalarında ölenlerin sayısının yüzde 60 düştüğünü, havaya salınan gaz miktarının ise 3 milyon ton azaldığını ifade eden Kurtulmuş, bölünmüş yolların sağladığı zaman ve yakıt tasarrufunun bir yılda ekonomiye 16 milyar lira katkısı bulunduğunu söyledi. Yıldırım, "Bölünmüş yollar hayat kurtarıyor, milleti, doğuyla batıyı, kuzeyle güneyi birleştiriyor" dedi.

Havayolununun, halkın yolu haline geldiğini dile getiren Yıldırım, "Daha önce 8 milyon vatandaşımız uçakla seyahat ederken, geçen yıl 86 milyon. 15 milyon vatandaşımız ilk defa uçakla tanıştı. Havayolu imtiyazlı, zenginlerin seyahat ettiği bir şeydi, şimdi her kesimden vatandaşımız uçakla seyahat eder hale geldi" diye konuştu. 

Bir dünya markasına dönüştürülen THY'nin Avrupa'nın 2'nci, dünyanın 7'nci gözde şirketi olduğuna işaret eden Yıldırım, THY'nin 263 noktaya sefer yaparak dünyada en fazla sefer yapan havayolu şirketi haline geldiğini vurguladı.  

-"Merkez Türkiye'yi biz inşaat ettik bile"

Türkiye'nin 50 yıllık hayali olan hızlı tren projesinin hayata geçirildiğini, İstanbul Boğazı karayolu tüp geçiş projesi olan Avrasya Tüneli'nin inşa edildiğini, üçüncü boğaz köprüsü Yavuz Sultan Selim'in seneye hizmete gireceğini, Marmaray'ın yapıldığını anlatan Yıldırım, "Ecdadımız, atamız Sultan Fatih gemileri karadan denize indirdi, biz trenleri denizin altında iki kıta arasından geçirdik. 18 ay önce açıldı, 74 milyon vatandaşımız kullandı. Sayın Kılıçdaroğlu da kullansın diye bilet aldık ama kullanamadı, biletlerimiz de elimizde kaldı. Vatandaş onun biletini zaten pazar günü kesecek" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, 150 milyon yolcu kapasiteli dünyanın en büyük havalimanının İstanbul'a yapıldığını ifade ederek, "Ana muhalefet partisi 'merkez Türkiye' diyor ya, merkez Türkiye'yi biz inşaat ettik bile. 20 lojistik merkezden 7'si bitti. 13'ünde çalışmalar devam ediyor. Kanal İstanbul ikinci boğazımız olacak, çalışmalar hızla devam ediyor. Ankara-İstabul hızlı treni hizmete girdi" diye konuştu.

İletişimde Türkiye'yi Afrika seviyesinden alarak, Avrupa'nın ilk beş ülkesi arasına soktuklarını anlatan Yıldırım, "Türkiye'yi baştan başa akıl yollarıyla, bilişim otobanlarıyla donattıklarını" söyledi.

"Dünya krizden krize sürüklenirken, Türkiye dünyanın mega projelerini bizim bakanlığımız süresinde başlattı, tamamladı" diyen Yıldırım, bu projelerin tamamında imzası bulunduğunu, işin başındaki iradenin ise  Recep Tayyip Erdoğan olduğunu, Erdoğan'ın liderliğinde bu projelerin gerçekleştirdiğini kaydetti.  

Yıldırım, "Yollar, tüneller, köprüler yaptık ama daha önemli bir şey yaptığımızı düşünüyoruz. Gönüllere yol yaptık. O yollar ömür boyu insanların zihninden çıkmayan yollardır" değerlendirmesinde bulundu. 

-"Türkiye koalisyonlardan çok şey kaybetti"

Yeni Türkiye'nin gelecek hedeflerinin gerçekleştirilmesi için tek parti iktidarına ihtiyaç olduğuna işaret eden Yıldırım, "Türkiye koalisyonlardan çok şey kaybetti. Özgürlüklerden, ekonomimizden kaybettik. 12 yıllık AK Parti iktidarında Türkiye hep büyüdü. Birçok sorununu, özgürlüklerle, yasaklarla, sağlıkla, yolla, eğitimle, sosyal politikalarla ilgili sorunlarını çözdü" dedi. 

Yıldırım, Çözüm Süreci'nin mimarının AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, sürecin başarıya ulaşmasının da güçlü bir tek parti iktidarıyla olacağını dile getirdi. 

 Terör örgütü PKK'nın seçmene baskılarına değinen Yıldırım, "Baskıyla, korkuyla, ölüm tehdidiyle oy devşirmenin peşindeler. Orada öyle yaparken batıda ağızlarından bal damlıyor. Ne kadar özgürlükçü, hümanist, ne kadar barışçı... Bazı medya kuruluşları, uluslararası lobiler pohpohluyor. Sanki HDP'den başka parti yok. HDP sanki, iktidar olacak. Yok böyle bir şey" şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan bu tehditlere pabuç bırakmamasını isteyen Yıldırım, "Bir sıkıntıyla karşılaştıklarında mutlaka kolluk kuvvetlerine bu durumu rapor etmelerini özellikle bekliyoruz. Oy namustur. Oyunuzu elinizden zorla almaya çalışanlar adeta namusunuza göz dikmiş insanlar gibidir. Milletimiz buna asla geçit vermeyecektir. Devlet olarak da seçim güvenliğini sağlamak, seçmenin hür kararının sandığa yansımasını temin etmek bizim görevimizdir" ifadesini kullandı.  

- Paralel Devlet Yapılanması

Paralel Devlet Yapılanması'na da değinen Yıldırım, şunları kaydetti:

"Devletle eğer kavgaya tutuşursanız eninde sonunda yok olur gidersiniz. Ülke mi yönetmek istiyorsunuz, bunun yolu belli. Meydana çıkarsınız, 'ben de varım' dersiniz, vatandaşa kendinizi anlatırsınız. Size yol verirse gelir yönetirsiniz. Zahmetsiz rahmet olmaz. Hiç emek çekmeyeceksin, bir takım ayak oyunlarıyla, montajla, kumpasla idareyi ele geçireceksin, siyasetçiyi sıkıştıracaksın, yönetimi kendi ideolojin, hesapların doğrultusunda dize getireceksin. Öyle bir şey yok. Yapılan işler bir bir ortaya çıkıyor. Hepsi gereken karşılığı görecek, hak ettiği cezayı alacak."