Balçova teleferiği yeniden hizmete başladı

Balçova teleferiği yeniden hizmete başladı
Balçova teleferiği yeniden hizmete başladı
- Hizmete açıldıktan 10 gün sonra bakıma alınan teleferik, rutin bakımının ardından yeniden hizmete başladı

İZMİR (AA) - İzmir'de yenilenerek hizmete giren ve "aşırı sıcaklar ve kısa sürede beklentilerin çok üzerinde yolcu taşıması" gerekçesiyle 10 günlük hizmet süresinin sonunda bakıma alınan Balçova teleferiği, yeniden hizmete başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, rutin bakımının ardından yeniden hizmete başlayan Balçova teleferiğinde bakım sırasında kabinlerde yenilik yapıldı.

Herbiri gökkuşağının bir renginde tasarlanan 20 kabinin dışı led lambalarla ışıklandırıldı.

Ziyaretçilerin "ateş böceğine" benzettiği kabinler İzmir manzarası eşliğinde seyir keyfi sunmaya başladı.

Balçova Teleferik Tesisleri'nde akşam bilet satış saatinin 21.00'de son bulacağı ve aşağıya iniş seferlerinin de 22.30'da tamamlanacağı bildirildi.

Deneme seferleriyle birlikte 3 aydır aralıksız çalışan Balçova teleferiği bakıma girmeden önceki 10 günlük sürede 37 bin 811 ziyaretçiyi taşımıştı.

AB standartlarına uygun olarak tasarlanarak İzmir'e tekrar kazandırılan tesiste, saatte bin 200 yolcu taşınabiliyor. 20 adet 8'er kişilik kabinler ile yapılan yolculuk süresi 2 dakika 42 saniye sürüyor. Teleferik sistemi, istasyonlar ve mesire alanı düzenlemesinin toplam maliyeti 15,5 milyon lira olarak gerçekleşti. 5 yaş ve altındaki çocuklar için ücretsiz, iniş-çıkış ücreti 6 lira olan tesislere gelenlerin İzmir'in eşsiz körfez manzarasını kuş bakışı görebilmesi için, kabinlerden indikten sonraki giriş bölümünde seyir terası oluşturuldu. Bu bölgeye dürbünler yerleştirilerek manzaranın daha net görülmesi sağlandı.

Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için tesis içinde farklı noktalara alışveriş merkezleri kuruldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Teleferik Tesisleri, pazartesi günleri dışında haftanın 6 günü hizmet veriyor.