Başbakan Davutoğlu, İzmir'de

Başbakan Davutoğlu, İzmir'de
Başbakan Davutoğlu, İzmir'de
- Davutoğlu, Konak Tünelleri'nin açılışını yaptı, makam otomobilini kullanarak tünelde incelemelerde bulundu

İZMİR (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konak Tünelleri'nin açılışını yaptı, makam otomobilini kullanarak tünelde incelemelerde bulundu.

Davutoğlu, AK Parti 'nin Gündoğdu Meydanı'ndaki mitinginin ardından parti otobüsüyle Konak'a gitti. 

Yol boyunca kendisine sevgi gösterilerinde bulunanlara otobüsten karşılık veren Başbakan Davutoğlu, gösterilen ilgiden dolayı vatandaşlara teşekkür etti. 

Daha sonra beraberindekilerle Konak Tünelleri'nin açılış töreninin yapıldığı alana gelen Davutoğlu, buradaki konuşmasında İzmir'de tarihi bir günün yaşandığını belirtti.

Sabah törenle Başbakanlık İzmir Ofisi'ni açtıklarını hatırlatan Başbakan Davutoğlu, "Yani bu şu demek, Türkiye 'nin bütünüyle ilgili kararları almak üzere sık sık İzmir'e geleceğiz, bakanlarımız burada çalışacak, bizler burada yabancı misafirler ağırlayacağız ve İzmir'in bütün Türkiye'nin temsilinde merkezi bir rolü olacak" dedi.

Partisinin İzmir mitingini "tarihi" olarak nitelendiren ve meydanı tıklım tıklım dolduranlara teşekkür eden Davutoğlu, Konak Tünelleri'ni açarak bir başka tarihi adımı daha attıklarını söyledi. 

Konak Tünelleri'nin açılmasını hem kent hem de ülke için önemli bir adım olarak nitelendiren Davutoğlu, bin 674 metrelik tünelin trafiği rahatlatacağını, kentte hayatı kolaylaştıracağını belirtti.

310 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilen tünelden günde 40 bin aracın geçeceğini ifade eden Davutoğlu, tünel sayesinde seyahat sürelerinin de kısalacağını aktardı.

Tüneller ile Konak'ın çok daha kolay ulaşılabilir hale geleceğini bildiren Davutoğlu, Konak meydan düzenlemesini de yapacaklarını söyledi.

- "Gerekli adımları atıyoruz"

İzmir'de vatandaşlara en iyi imkanların sunulması için çalışmalarına devam edeceklerini belirten Davutoğlu, "Değerli önceki Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, İzmir'e 35 müjde vermişti, 35 proje. Bunlar birer birer gerçekleşiyor. Bu da yerel yönetimlerde aslında bizim farkımızı ortaya koyuyor. Yerel yönetimleri kazansak da kazanmasak da verdiğimiz sözde duruyor, gerekli adımları atıyoruz. Bu 35 müjdeden birisi Konak Tünelleri'ydi ve bugün bu adımı attık" diye konuştu.

Davutoğlu, İzmir'i Türkiye'nin de Akdeniz'in de yükselen bir şehri olarak gelecek nesillere en güzel şekilde miras olarak bırakacaklarını ifade ederek, tünellerin açılmasında katkısı olanlara teşekkür etti.

- Direksiyon başına geçti

Başbakan Davutoğlu, konuşmasının ardından vatandaşların sevgi gösterileri arasında makam otomobilinin direksiyonuna geçti. Davutoğlu, yanında eşi Sare Davutoğlu ve araçtaki Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ile tünele doğru hareket etti.

Tünelin çevresinde kendisine sevgi gösterilerinde bulunanlara otomobilin kornasını çalarak karşılık veren Başbakan Davutoğlu, tünelin girişindeki kurdeleden geçerek Konak Tünelleri'nin açılışını gerçekleştirdi.

Törene, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da katıldı.