Başbakan Davutoğlu İzmir'de

Başbakan Davutoğlu İzmir'de
Başbakan Davutoğlu İzmir'de
- Davutoğlu, soydaş ve akraba topluluklara mensup milletvekillerine hitap etti (2) - "Bütün komşu ülkelerle çok iyi ilişkiler kurduk. Sizler bu ilişkilerde köprüsünüz. Bu ilişkilerde, bizim bütün görüşmelerimizde ilk gündem maddelerinden biri sizlersiniz ve sizin kültürel mirasınız" - "Sizleri Türkiye ile bu ülkeler arasında bir dostluk köprüsü olarak değerlendiriyoruz. Buraya gelirken oradan bize selamlar getirdiniz. Buradan giderken de bizim selamlarımızı hem akrabalarımıza, soydaşlarımıza, hem de bulunduğunuz ülkedeki diğer parlamenterlere, hangi dinden hangi etnik kökenden olursa olsun iletiniz" - "İnşallah bu bir gelenek oluştursun. Her sene 8 Ekim'de ama biraz soğuğa geliyor derseniz 9 Eylül'de, yani İzmir'in kurtuluş gününde ve kurtuluş günüyle birlikte bütün o Balkanları İzmir'e çeken mübadele de dahil olmak üzere 9 Eylül'de bir araya geliriz"

İZMİR (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, bütün komşu ülkelerle çok iyi ilişkiler kurduklarını belirterek, Balkanlardaki soydaş ve akraba topluluğu milletvekillerinin bu ilişkilerde köprü olduğunu söyledi.

Soydaş ve akraba topluluklara mensup milletvekilleriyle Başbakanlık İzmir Ofisi'nde bir araya gelen Davutoğlu, konuşmasında, 100 yıl önce bugün başlayan bir savaşla, "evladı Fatihan" topraklarından koparıldığımızı, sonrasında Balkanlarda büyük acılar yaşandığını, her Balkan milletinin bir diğer Balkan milletine çok büyük zararlar verdiğini söyledi.

2012 yılında, "1912'den 2012'ye Yeniden Balkan Barışı" çalışması başlattıklarını belirten Davutoğlu, her ne kadar istenilen netice tam alınamasa da Balkanlarda kardeşliği, ortak hayat alanını, çok kültürlülüğü korumak için çok ciddi adımlar attıklarını kaydetti.

" Türkiye -Bosna Hersek- Sırbistan" üçlü mekanizmasının Dışişleri Bakanlığında döneminde kurulmasına katkıda bulunmaktan büyük onur duyduğunu ifade eden Davutoğlu, bu ziyaretin en önemli boyutlarından birinin 100 yıl önceki mirası bugün bir masanın etrafında tekrar hissetmek olduğunu dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gördüğünüz gibi burada bütün Balkanlardan temsilciler var. Şimdi sizleri bir masa etrafında bir arada görmek, 100 yıl sonra geride bıraktığımız demeyeceğim, hiçbir zaman geride kalmamış olan ve hep geleceğe en emin adımlarla taşınacak olan, kıyamete kadar da devam edecek olan ortak Balkan kültürümüzün buraya yansımasını sağlamak içindi. Bu özel gündü. Niye özel bir mekan olarak İzmir dersek? İzmir bütün bu Balkan muhaceretini en fazla bünyesine alan, bir anlamda Balkan muhaceretiyle Anadolu'ya doğru gelen akınları bağrına basan güzel şehrimiz. İzmir de Balkan acılarının her birini yaşamış. Sokaklarına girseniz, eğer Makedonya'dansanız, eğer Kosova'dansanız, oradan gelen Arnavut, Türk soydaşlarımız hepsi, eğer Yunanistan'dansanız o güzelim Girit'ten çok zor imkanlarla kendilerini gemilerle İzmir'e atanların torunları burada."

Davutoğlu, Selanik-İzmir arasında bir deniz ulaşımı hep olduğunu, Selanik'ten, Bulgaristan'dan gelenlerin, Deliorman'ın çocuklarının, hepsinin İzmir'de salonda bulunduğunu söyledi.

Misafirlikte gelişin misafire, gidişin ev sahibine ait olduğunu, İzmir milletvekillerinin, AK Parti  il yöneticilerinin ve İzmir Valisi'nin ev sahipliği yapmaktan mutlu olacaklarını belirten Davutoğlu, "İzmir'e doyana kadar burada kalın, ama İzmir'e doyulmaz bunu bilin" dedi. 

Bugün Bülent Arınç'la Manisa'da olduklarını, misafirlerin Manisa'yı ziyaret etmeleri halinde hiç unutmayacakları bir hatıranın yanında şifa bulacaklarını, şifa ve şifanın sembolü olan mesir macunu da dahil olmak üzere çok köklü gelenekleri göreceklerini aktaran Davutoğlu, Manisa'da bir yönüyle Üsküp, bir başka yönüyle Saray Bosna, Filibe'nin mimari izlerini görebileceklerini, birçok eserin aynı dönemde yapıldığını, sokaklarda dolaşırken bunları hissedebileceklerini söyledi.

Davutoğlu, "Geldiniz, ama gidişiniz İzmirlilere bağlı ama İzmirliler de size bırakmazlar. Özellikle eşleriyle gelen dostlarımız da burada aile havasını hissedecekler" dedi.

- "Üç hedef için bir aradayız"

Temelde üç hedefle bugün bir arada olduklarını kaydeden Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birincisi, Balkan savaşlarının başlamasının yüzüncü yılı. Bütün o Balkan coğrafyasından kopup gelen kardeşlerimizi, soydaşlarımızı, akrabalarımızı İzmir'de ağırlamak ve sizlerin Türkiye ile gönül bağını daha da tahkim etmek. 

İkincisi, sizler bulunduğunuz ülkelerin halklarını temsil eden milletvekillerisiniz. Hem soydaşlarımızı, akrabalarımızı temsil ediyorsunuz, hem de ülkeyi de temsil ediyorsunuz. Bütün o yüzyılın acıları üzerinden biz, Balkanlarda her zaman barışı savunduk. Her zaman ülkelerin karşılıklı saygı içinde, kültürel çoğulculukla bünyelerinde barındırdıkları kültürel mirası korumalarını savunduk. Bosna savaşında camiler, bıraktığımız miras yerle bir edilirken hep bunu savunduk. Srebrenitsa'da, Makedonya'da, Kosova'da hep kültürel mirası korumak... Bu ülkelerle de dostluk ilişkimiz baki.

Gurur duyduğumuz Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan üçlü mekanizması çok önemli katkılar yaptı. Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk'la üst düzey işbirliği mekanizmaları kurdu. Bosna Hersek'le kurdu. Romanya ile ilişkilerimiz en iyi düzeyde. Kosova başbakan yardımcısıyla New York'ta beraberdim. Bütün komşu ülkelerle çok iyi ilişkiler kurduk. Sizler bu ilişkilerde köprüsünüz. Bu ilişkilerde, bizim bütün görüşmelerimizde ilk gündem maddelerinden biri sizlersiniz ve sizin kültürel mirasınız. Sizleri Türkiye ile bu ülkeler arasında bir dostluk köprüsü olarak değerlendiriyoruz. Buraya gelirken oradan bize selamlar getirdiniz. Buradan giderken de bizim selamlarımızı hem akrabalarımıza, soydaşlarımıza, hem de bulunduğunuz ülkedeki diğer parlamenterlere, hangi dinden hangi etnik kökenden olursa olsun iletiniz."

- "İnşallah bu bir gelenek oluştursun"

Üçüncü hedefin de bir geleneği başlatmak olduğunu vurgulan Davutoğlu, İzmir'de kısa süre önce açılan Başbakanlık Ofisi'nin bu buluşmayla ilk misafirlerini ağırladığını, bunun güzel bir başlangıç olmasını dilediğini ileterek şunları söyledi:

"İnşallah bu bir gelenek oluştursun. Her sene 8 Ekim'de, ama biraz soğuğa geliyor derseniz 9 Eylül'de, yani İzmir'in kurtuluş gününde ve kurtuluş günüyle birlikte bütün o Balkanları İzmir'e çeken mübadele de dahil olmak üzere 9 Eylül'de bir araya geliriz. Her sene Balkanlarda ne kadar soydaş ve akraba topluluk varsa hepsini İzmir'de toplarız. Bu da buradaki arkadaşlarımıza bizim talimatımız olur. İzmirliler size ev sahipliği yaparlar. Bu sefer siz oturuyorsunuz, gelecek sefer belki başkaları oturacak. Ama eski milletvekillerimizi de çağırırız. Dolayısıyla hem bu kültürel bağları korumak, hem bulunduğunuz ülkelerle ilişkileri en üst düzeye çıkarmak, hem de gelecek nesillere hiç bitmeyecek kardeşliğimizi aktarmak için sizleri İzmir'e davet ettik. Çok kısa bir sürede teşrif ettiğiniz için, bu davetimizi kabul ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz. İzmir sizinle şereflenmiştir, İzmir her zamankinden daha çok Rumeli ile bağlarını bir kez daha hatırlamıştır. İzmir bizim Akdeniz'e, Ege'ye bir kısrak başı gibi açılan ufuk şehrimizdir. Eminim siz de İzmir'de yeni ufukları ve İzmir üzerinde sizlerin ezeli ve ebedi kardeşleri olan Anadolu çocuklarını tanıma imkanı bulacaksınız."

Milletvekillerine teşrifleri için teşekkür eden Davutoğlu, İzmir'de güzel günler geçirdikten sonra Balkanlar'daki, Rumeli'deki kardeşlerine, soydaşlara, akrabalara selamlarını iletmelerini isteyerek, "Sadece onlara değil, Tuna'nın kenarına gidenler Tuna'ya doğru şöyle bir baksınlar ve bizim selamımızı Tuna'ya iletsinler. Tuna bizim yüreğimizde bir yare, gönlümüzde bir efsanedir. Arda kenarına gidenler bir Arda türküsü söylesinler. Balkanlardan bizi ayıran ama şimdi birleştiren güzel nehrin, Meriç kenarında olanlar bir Rumeli Türküsü söyleyiversin gari. Adriyatik'e doğru bakanlar, bıraktığımız miraslar size emanettir. Bizim türkülerimizle şenlenen o dağlara selamımızı ileten güzel vesilelerdir" dedi.

(Bitti)