BATÜDER Kosova'da fuara katılacak

BATÜDER Kosova'da fuara katılacak
BATÜDER Kosova'da fuara katılacak
İZMİR (AA) - İzmir merkezli Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER), Kosova'da yapılacak 2015 Business Forum Prizren Fuar ve...

İZMİR (AA) - İzmir merkezli Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER), Kosova'da yapılacak 2015 Business Forum Prizren Fuar ve Konferansı'na katılacak.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, 12 ülkeden iş dünyası temsilcilerinin yeni iş fırsatlarını değerlendireceği fuara katılacak olan BATÜDER, Kosova'da 30 kişilik bir ekiple bulunacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BATÜDER Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu, 2023 yılına kadar 11 balkan ülkesiyle 50 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, 30 Eylül-3 Ekim tarihlerindeki etkinlikte Türk ve Kosovalı iş adamlarının tarım, turizm ve tekstil başta olmak üzere birçok alanda ikili görüşmelerde bulunacağını bildirdi. 

Kazançoğlu şunları kaydetti:

"Kosova'da İzmir olarak çok etkiliyiz. Türk iş dünyasına büyük bir sempati ile bakılıyor. Çünkü 8 yıllık geçmişi olan bu ülkeye en büyük yatırımı yapan ülkeyiz. 2023 yılına kadar 11 balkan ülkesiyle 50 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. 22 milyar dolar olan dış ticaret hacmini yıl sonuna kadar 25 milyar dolara çıkarmak istiyoruz.  Türkiye ile Balkan ülkeleri arasında köprü vazifesi göreceğiz. Balkan gençlerini Türkiye'ye getirerek mesleki eğitim edindirme programına dahil etmeyi planlıyoruz. Onların bize ihtiyacı var. Bizlerle gurur duyuyorlar. Kosova'da 1 bakanımız, 3 bakan yardımcımız, 3 milletvekilimiz var. Balkanlar lojistik anlamında ticarette avantajlı konumda. İki otoban mevcut. Balkanlar bize bir satarsa biz onlara 9 satıyoruz. Burada kazan kazan dönemi var. Yatırımı yapan kazanıyor."