Bayındır'da "Gezici Çocuk Dünyası" ilk mezunlarını verdi

Bayındır'da "Gezici Çocuk Dünyası" ilk mezunlarını verdi
Bayındır'da "Gezici Çocuk Dünyası" ilk mezunlarını verdi
İZMİR (AA) - Bayındır ilçesinde okul öncesi eğitime ulaşma şansı bulamayan çocukların eğitimini amaçlayan "Gezici Çocuk Dünyası" projesi ilk...

İZMİR (AA) - Bayındır ilçesinde okul öncesi eğitime ulaşma şansı bulamayan çocukların eğitimini amaçlayan "Gezici Çocuk Dünyası" projesi ilk mezunlarını verdi.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen proje, okul öncesi eğitimine ulaşma şansı kısıtlı çocuklar 'gezici okul' ile 10 haftalık bir süreyle Bayındır ilçesinde eğitim gördü.

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Eğitim Ana Bilim Dalı tarafından hazırlanan eğitim modülü ile 3 - 5 yaş arasındaki çocuklar saat saat eğitim programına katıldı. Yahya Kerim Onart Kültür Merkezi'nde okul öncesi eğitim konusunda da toplumda farkındalığı artırmak, annelerin ve babaların bilinç ve bilgi düzeylerini geliştirmek için de anne, baba bilgilendirme toplantıları, temalı eğitimler verildi.

Yaş gruplarına göre ayrı ayrı eğitim gören öğrenciler, sınıf içi öğrenme süreçlerinin yanı sıra müze, doğa alanı gibi sınıf dışı uygulamalarla çocuklar teorik eğitimlerini pratik uygulamalarla hayata geçirmeyi öğrendiler.

Eğitim kapsamında hafta içi çocuklara, psikolojik izleme ve yönlendirme, cumartesi günleri de oyun odasında okul öncesi eğitimi destekleyici etkinlikler düzenlendi.

Eğitimlerini tamamlayan çocuklar Yahya Kerim Onart Kültür Merkezi'nde düzenlenen mezuniyet törenine katıldı.

Törende, konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Daire Başkanı Aytuğ Balcıoğlu, "Geleceğimiz çocuklarımızın üzerinde yükselecek, çocuklarımızın gelecek yaşamlarına aydınlık bir bilgiyle, birikimle hazırlamak için çok erken dönemlerde onlara ulaşmaya ve onlarla birlikte, anneleriyle, babalarıyla birlikte üretim yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli ise çocukların Gezici Çocuk Dünyası projesi ilçede güzel bir dönem geçirdiğini belirterek "Bugün mezunlarını veriyor. Umut ediyorum ki bugün mezun olan çocuklarımız aldıkları eğitimin etkisini görecek ve gelecekte iyi yerlere gelerek hem Bayındır hem Türkiye için önemli işler yapacaklardır. O günleri görmeyi sabırsızlıkla ve özlemle bekliyorum" diye konuştu.