Bayram tatili, Ege ve Akdeniz sahillerini dolduracak

Bayram tatili, Ege ve Akdeniz sahillerini dolduracak
Bayram tatili, Ege ve Akdeniz sahillerini dolduracak
- Okulların geç açılması ve Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasıyla Ege ve Akdeniz'deki otellerde doluluk oranları artmaya başladı, çok sayıda tesis kapanış tarihini erteledi - Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı İşler: - "Turizmciler, yerli turisti çekebilmek için yüzde 40'lara varan indirimlere gitti" - Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Kızıldağ: - "9 günlük tatil, turizmcilere rahat bir nefes aldıracak"

İZMİR (AA) - Okulların geç açılması ve Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla, Ege ve Akdeniz'deki otellerde doluluğun büyük oranda artması bekleniyor.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm gelirlerinin geçen yıllara göre yüzde 20 düştüğünü, hükümetin turizm sektörüne cansuyu olacak kararlar aldığını ifade etti. 

Okulların açılma tarihinin ertelenmesini, ilk olumlu haber olarak değerlendirdiklerini kaydeden İşler, "Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkması da motivasyonumuzu yükseltti. İç pazardaki hedef kitleyi önemli ölçüde yakalayacağımıza inanıyorum. Çeşme gibi destinasyonlardaki konaklama tesislerinde doluluk oranının yüzde 90'a ulaşacağını düşünüyoruz" dedi.

Turizmcilerin, yerli turisti çekebilmek için yüzde 40'lara varan indirimlere gittiğini dile getiren İşler, "Tatil planı olmayanların dahi bu fırsatları değerlendireceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

- Son dakika satışları

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ali Kızıldağ, bu senenin turist sayısı ve elde edilen gelir bakımından sıkıntılı geçtiğini, bundan en az zararla kurtulmak için iç turizmin önemli olduğunu belirtti.

"9 günlük Kurban Bayramı tatili turizmcilere rahat bir nefes aldıracak" görüşünü bildiren Kızıldağ, ülkenin son dönemde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle moral ve motivasyona ihtiyaç duyulduğunu, bu tatili yerli turist açısından "artı bir değer" şeklinde nitelendirdiklerini söyledi.

Bayram tatilinin uzatılmasını, iç turizmin hareketlendirilmesi bakımından olumlu bulduğunu ifade eden Kızıldağ, "Yazın son günlerini kaçırmamak adına halkımız tatil konusunda daha pozitif olacaktır. Sezonu kapatmadan önce eylülde güzel bir kapanış yapma imkanı bulacağız" dedi.

Tatilin açıklanmasıyla rezervasyonların hızlı şekilde gelmeye başladığına işaret eden Kızıldağ, "Son dakikada tatile çıkma kararı verebilecek önemli bir kitle var. Haftaya rezervasyonların üst noktaya ulaşacağını tahmin ediyoruz. Tatile karar verenlerin ilk tercihinin Antalya olacağını düşünüyorum. Havaların güzel gitmesi de avantaj yaratıyor" ifadelerini kullandı.

- Çeşme ve Kuşadası'nda oteller doluyor

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, ilçedeki konaklama tesislerinde doluluk oranının son dönemde yüzde 50'lere kadar düştüğünü, bayram tatiliyle bunun tekrar yüzde 90'lara ulaşacağını öngördüklerini anlattı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Fahrettin Çiçek ise tatilin uzatılması kararı sonrası rezervasyonlarda hareketliliğin başladığına dikkati çekti.

Bazı otellerin bayram süresince tamamen dolduğunu vurgulayan Çiçek, "Yaz güneşinin son günlerini yakalamak isteyen birçok kişi için bayram tatili fırsat oldu. 9 günlük bayram tatili duyurusunun yapılmasının hemen ardından birçok tesisimizde yüzde 100 doluluğa ulaşıldı. Mevcut satışlar memnuniyet verici" dedi.

- Bodrum ve Marmaris'te tesisler kapanışı öteledi

TÜRSAB Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ ise ilçedeki otellerde doluluk oranının yüzde 80'e ulaştığını, eylülün genel olarak hareketli geçmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Birliğin Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de turizmcilerin sesini duyarak okulların açılmasını öteleyen hükümetin Kurban Bayramı tatilini de uzatmasıyla turizmcilere büyük destek verdiğini ifade etti.

Bayram tatilinin 9 güne çıkarılmasının sektöre ve vatandaşlara moral olduğunu kaydeden Gökbel, "Sezonu erken kapatmayı planlayan tesislerimiz, bu durum karşısında geç kapatmaya karar verdi. Bu anlamda acenteler tarafından da yeni rezervasyonlar alınmaya başlandı. Bayramda da otellerimizin bir çoğunun dolu olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Eski Fethiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, turizmci Ramazan Gümüşhan, ilçedeki bazı tesislerde yüzde 100 doluluğa ulaşıldığını, iç pazardaki hareketliliğin,  Avrupa ve Rusya pazarındaki düşüşlere karşın turizmcilere can simidi olduğunu vurguladı.

- Kuzey Ege'de bayram hareketliliği 

İç turizmin önde gelen bölgelerinden Kuzey Ege'de de tesislerin doluluk oranları hızla artıyor.

Ayvalık, Ören, Akçay, Altınoluk ve Güre'nin bulunduğu Edremit Körfezi'ndeki tesislerde yüzde 100, Erdek, Marmara Adası ve Avşa Adası'ndaki tesislerde ise yüzde 70'e varan doluluk yaşanıyor.

Edremit Belediyesinin otellerden sorumlu şirketinin genel müdürü İbrahim Yakın, şöyle konuştu:

" İstanbul , Bursa, Manisa, İzmir ve Balıkesir gibi büyük kentlere yakınlığı, kara, deniz ve hava yoluyla ulaşılabilirliği dolayısıyla Edremit Körfezi, yerli turist tarafından daha çok tercih ediliyor. Bölgemizdeki birçok otelin 9 günlük Kurban Bayramı tatiline yönelik rezervasyonlarının yüzde 100 doluluğa ulaştığını duyuyoruz. Şu anda bile birçok otel yüzde 80 dolulukla hizmet veriyor. 9 günlük tatil turizmcilerin yüzünü güldürdü, sezonu mutlu kapatacaklar."

Erdek Turizmcileri ve İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Faruk Çinal, okulların açılmasının ertelenmesiyle normalde 15 Eylül'de sona ermesi gereken sezonun halen devam ettiğini belirtti.

Tesislerin yılın bu döneminde dahi yüzde 50 dolulukta bulunmasından memnuniyet duyduğunu dile getiren Çinal, "9 günlük tatilde bu oranın yüzde 70'in üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu da turizmcileri mutlu ediyor" şeklinde konuştu.

TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç ise turizm açısından istedikleri verimi alamadıklarını, umutlarını bayram tatiline bağladıklarını söyledi.

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Genel Sekreteri Burak Seçkin de Akdeniz'in el değmemiş doğasına ve sahillerine sahip Mersin'in, bayram tatili için yerli turistin tercih ettiği kentler arasında yer aldığını bildirdi.