"Bebeğini balkondan atarak öldürdüğü" iddia edilen kadın

"Bebeğini balkondan atarak öldürdüğü" iddia edilen kadın
"Bebeğini balkondan atarak öldürdüğü" iddia edilen kadın
- İzmir'de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Refika Gülkan Akın'ın yargılanmasına devam edildi

İZMİR (AA) - Konak ilçesinde evde doğurduğu bebeğini balkondan atarak öldürdüğü iddia edilen Refika Gülkan Akın hakkında açılan davada tanıklar dinlendi.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanık Refika Gülkan Akın ile avukatları Akif Duygu ve Ayşegül Şen katıldı.

Mahkeme Başkanı, Adli Tıp Kurumundan "bebeğin klozete düşme sonucu değil yüksekten atılarak öldüğü"ne ilişkin rapor geldiğini bildirdi. 

Rapora ilişkin söz alan sanık avukatı Akif Duygu, bebeğin doğum anında klozete düşmesi ile annesi tarafından balkondan atılması arasında kısa süre geçtiğini, bebeğin aşağıya atılırken ağlamamasının klozete düştüğü sırada hayatını kaybettiğinin göstergesi olduğunu savundu. Duygu, Adli Tıp Kurumunun raporunun dayandırıldığı bulguların, bebeğin ölümünden sonra da meydana gelebileceğini ileri sürerek yeni rapor talep etti.

Bunun üzerine söz alan Refika Gülkan Akın, gözyaşlarını tutamayarak "Her yönden acı çekiyorum. Evladımı kaybettim, annem için de üzülüyorum. Ciğerim yanıyor, annemi kaybettim" dedi. 

Sanık Akın, annesi Fatma Akın'ın tanık olarak salona alınması üzerine "Affet beni annem. Allah'ım ben ne yaptım" dedi.

Fatma Akın da psikolojisi bozuk olan ve olay gecesi uzun süre banyoda kalan kızının hamile olduğundan şüphelenmediğini  kaydederek,  sabah normal şekilde uyandıklarını ve bebek ağlaması duymadığını söyledi.

Akın'ın ablasının arkadaşı sağlık görevlisi Serap Karabaş ise olay öncesinde sanık ile ablası arasında kıyafet tartışmasına tanık olduğunu belirterek, mesleği gereği birinin hamile olup olmadığını dış görünüşünden anlayabileceğini fakat Refika Gülkan Akın için böyle bir şüpheye kapılmadığını söyledi.

Dinlenen diğer tanıklar da sanığın hamile olduğundan şüphelenmediklerini belirtti.

Bebeğin ölümüne dair yeni rapor istenmesine gerek görmeyen mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

-Olay

Ocak ayında Konak ilçesi Halil Rifat Paşa Caddesinde bir evin önünde hareketsiz yatan bebek gören vatandaşlar, durumu 112 Acil ve polise bildirmiş, yapılan incelemede bebeğin hayatını kaybettiği belirlenmişti.

Çevrede yeni doğum yapan kadınlar üzerinde inceleme başlatan polis, cesedin bulunduğu yere yakın bir binanın 4. katında yaşayan Refika Gülkan Akın'ı gözaltına almıştı.

Akın da evinin banyosunda kendi imkanlarıyla yaptığı doğum sırasında bebeğinin klozete düştüğünü, yaşamadığını fark edince balkondan attığını ileri sürmüştü.