"Ben de Başarabilirim" projesi

"Ben de Başarabilirim" projesi
"Ben de Başarabilirim" projesi
- Proje kapsamında otizmli çocukların eğitimi için mobil uygulamalar geliştirilecek

İZMİR (AA) - Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği'nin (ODER) yürüttüğü "Ben de Başarabilirim" projesi kapsamında otizmli çocukların eğitimi için tablet bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda çalışacak mobil uygulamalar geliştirilecek. 

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından desteklenen projenin kapanış toplantısı Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (DESEM) yapıldı. 

Proje Koordinatörü Tuğba İdikut Oysal, burada yaptığı konuşmada projeye yaklaşık bir yıl önce başladıklarını, İzmir'deki 4 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde 20 otizmli öğrenci ve öğretmenleri ile pilot uygulama yaptıklarını söyledi. 

Oysal, proje sonunda biri tablet bilgisayarlarda otizmli çocukların eğitiminde kullanılmak üzere diğeri ise akıllı telefonlarda otizmli çocukların eğitim ve gelişimine ilişkin bilgi ve deneyimlerin paylaşılacağı iki mobil uygulama geliştireceklerini belirtti. 

ODER Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Güngör de geliştirilecek iki mobil uygulamayla hem otizmli çocukların eğitimi ve gelişimini arttırmayı hem de otizmli çocukların eğitiminde zorlanan öğretmenlerin işini kolaylaştırmayı amaçladıklarını ifade etti. 

Güngör, söz konusu 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'ne yetiştirmek istediklerini anlatarak, "Uygulamaların, ilerleyen zamanda Türkçe dışında dillerde de kullanılmasını sağlayacak güncellemelerini yapacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından projenin pilot uygulamasının yapıldığı rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören otizmli çocuklara çeşitli hediyeler verildi.