Bergama'ya Çam Fıstığı Araştırma Merkezi

Bergama'ya Çam Fıstığı Araştırma Merkezi
Bergama'ya Çam Fıstığı Araştırma Merkezi
İZMİR (AA) - Bergama'ya Çam Fıstığı Araştırma Merkezi kurulmasının planlandığı bildirildi.Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ülper ve Ege...

İZMİR (AA) - Bergama'ya Çam Fıstığı Araştırma Merkezi kurulmasının planlandığı bildirildi.

Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ülper ve Ege Üniversitesi (EÜ) Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, fıstık çamı rekoltesinin azalmasına yol açan hastalığın önüne geçilmesi ve verimliliğin artırılması amacıyla üniversite bünyesinde Çam Fıstığı Araştırma Merkezi kurulmasına ilişkin görüşme gerçekleştirdi.

Fikret Ülper, EÜ Bergama Meslek Yüksekokulu'nun (MYO) ve bölgenin gelişimi için ortak çalışmalar yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Çam fıstığının hemen tamamı, Bergama'da üretiliyor. Kalan kısım ise yine Bergama'ya geliyor ve buradan pazarlara ulaşıyor. Bu pazar ise hastalıktan önce 200 milyon liraya varan gelire ulaşıyordu. Hastalık nedeniyle şu anda 30 milyon liraya kadar düşüş gösterdi. Yakın zamanda oluşan bu hastalığın ve sonrasında oluşacak sorunların giderilmesi ve kalıcı çözüm bulunabilmesi için Bergama'da, Çam Fıstığı Araştırma Merkezi kurulması gerekli."

Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise küf ve böcek sorununun birlikte ele alınıp araştırılması gerektiğine işaret ederek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın da içinde olacağı protokolle, araştırma merkezi kurulabileceğini dile getirdi.

Yılmaz, ilçede mantarcılığı farklı boyuta getirme amacıyla gelecek yıl Bergama MYO bünyesince mantarcılık bölümüne öğrenci alacaklarını sözlerine ekledi.