Bisikleti çalınan akademisyenler akıllı kilit geliştirdi

Bisikleti çalınan akademisyenler akıllı kilit geliştirdi
Bisikleti çalınan akademisyenler akıllı kilit geliştirdi
İZMİR (AA) - İzmir'de bisiklet tutkunu iki akademisyen, bisikletlerinin çalınmasını önlemek amacıyla kilit sistemi geliştirdi.Yaşar Üniversitesi'nden...

İZMİR (AA) - İzmir'de bisiklet tutkunu iki akademisyen, bisikletlerinin çalınmasını önlemek amacıyla kilit sistemi geliştirdi.

Yaşar Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre tamamlandığında bisiklet sahibinin kontrolünde çalışacak ve konumuna ilişkin bilgiler sağlayacak proje, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yaklaşık 75 bin liralık hibe desteği almaya hak kazandı. 

Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı Öğretim Görevlisi Oğuz Gora ile Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Graeme Hanssen, yaşadıkları mağduriyet sonrası bisiklet hırsızlığına karşı "Bisiklet Hareketsizleştirici Sistem" projesini geliştirdi. 

Proje hakkında bilgi veren Oğuz Gora, dünyada her yıl yaklaşık 200 milyon, Türkiye'de ise 1.3 milyon bisiklet satıldığını anımsatarak, bisiklet kullanıcıları için en büyük sorunun bisiklet hırsızlığı ve bunların geri alınması konusundaki yaptırımların zayıflığı olduğunu söyledi.

Mevcut geleneksel kilitlerin hırsızlar için her zaman önleyici ve caydırıcı olmadığını anlatan Gora, şunları kaydetti: 

"Bu nedenle geliştirdiğimiz projede hırsızlar için hem önleyici hem de caydırıcı bir etki yaratmak istedik. Bunun için kesip atılacak, parçalanacak ya da kırılacak bir zincir ya da kablo yerine bisiklet hareketsizleştirici bir sistem tasarladık. Projenin tamamı Türkiye'de üretilecek ve sonrasında bütün dünyaya ihraç edilebilecek."