Böbrek nakli tarla işlerinden alıkoymadı

Böbrek nakli tarla işlerinden alıkoymadı
Böbrek nakli tarla işlerinden alıkoymadı
- Soma'da yaşayan Mehmet Ali Demir eşinden yapılan böbrek nakliyle sağlığına kavuştu. Demir çifti, ameliyattan 5 ay sonra, yevmiyeyle çalıştıkları tarla işlerine geri döndü - Mehmet Ali Demir: "Eşime çok teşekkür ediyorum, çok memnunuz birbirimizden, zaten sevmeseydi böbreğini vermezdi. İkinci hayatı o yaşattı bana" - Fatma Demir: "Eski halimize döneceğimizi söylediklerinde inanmamıştım, şimdi birlikte tarlalarda çalışıyoruz"

İZMİR (AA) - Manisa'nın Soma ilçesinde yaşayan Mehmet Ali Demir (51), eşi Fatma Demir'den (41) yapılan böbrek nakliyle kısa sürede sağlığına kavuştu. Demir çifti ameliyattan yaklaşık 5 ay sonra yevmiyeyle tarla işlerinde çalışmaya başladı.  

Tarlalarda her gün güneş altında saatlerce çapa yaparak geçinen Demir çiftinin, nakil sonrası gündelik yaşantılarına dönüş hikayeleri, böbrek nakli bekleyen hastalar ile yakınlarına ve canlı donör olmayı düşünen insanlara örnek oluşturuyor.

Yaşadıklarını eşiyle çalıştıkları tarlada gazetecilerle paylaşan Mehmet Ali Demir, "baş dönmesi, kusma, el ve ayak şişmesi, halsizlik, bitkinlik" gibi şikayetlerle gittiği Balıkesir Devlet Hastanesinde, bir böbreğinin doğuştan küçük olduğunu ve çalışmadığını, diğer böbreğinin de iflas ettiğini öğrendiğini söyledi. 

Bu teşhisin ardından bir süre evde diyaliz tedavisi gördüğünü, doktorların sağlığına kavuşması için böbrek nakli gerektiğini söylediklerini anlatan Demir, teşhis sonrası yanlarına taşındığı Soma'daki oğullarının yönlendirmesiyle İzmir Kent Hastanesine başvurduğunu ve dokularının uyumlu olduğunun tespit edilmesinin ardından eşinden alınan böbreğin kendisine nakledildiğini belirtti. 

Demir, hasta olduğu dönemde çalışmadığını, nakilden 5 ay sonra ise ağır bir iş olmasına rağmen eski günlerdeki gibi tarlalarda çalışmaya başladığını ifade ederek, şöyle konuştu: 

"Beni çalışamayacak hale getiren hastalığın ne olduğunu hastanede öğrendim. Oğullarımın yönlendirmesiyle böbrek nakli ameliyatı oldum. Şimdi eskisi gibiyim. Nakilden 5 ay sonra işime, tarlalara döndüm. Doktorlarım daha erken işe dönmeme izin vermişlerdi ama ben 5 ay bekledim. Eşime çok teşekkür ediyorum, çok memnunuz birbirimizden, zaten sevmeseydi vermezdi böbreğini. İkinci hayatı o yaşattı bana." 

Eşine böbreğini vererek sağlığına kavuşmasını sağlayan Fatma Demir de nakil sonrası kısa sürede eski günlerine döndüklerini ifade ederek, "Eski halimize döneceğimizi söylediklerinde ben inanmamıştım, şimdi birlikte tarlalarda çalışıyoruz. Hiçbir sıkıntımız yok. Eşim eskiden hiç çalışamıyordu, eski haline kavuştu çok şükür" diye konuştu.

- "İşe dönüş süresi ağır işlerde 1 ay" 

Mehmet Ali Demir'in böbrek nakli operasyonunu yapan İzmir Kent Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Ebru Sevinç Ok, böbrek naklinde hem hastanın hem de vericinin kısa sürede gündelik yaşamlarına dönebildiğini belirterek, şunları kaydetti: 

"Vericiler 2-3 gün, nakil hastaları 1 haftada taburcu oluyor. O günden itibaren kendi işlerini görmeye başlayabiliyorlar. Bedensel ağır işlerle çalışanlar 1 aydan sonra işlerine dönebiliyor. Masa başı çalışanlar çok daha kısa sürede iş başı yapıyor. Hiçbir kısıtlamaları yok. Hayatlarına aynı yerden devam ediyorlar. Demir çifti bunun en güzel örneği."