Boğulma olaylarında ilk yardım önerileri

Boğulma olaylarında ilk yardım önerileri
Boğulma olaylarında ilk yardım önerileri
- İEÜ İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Üstünkarlı: "Kurtarıcı kendi güvenliğini sağlamalı ve tedbirli olmalı. Öncelikle suya girmek yerine ip, bot, can yeleği gibi yardımcı ekipman kullanılmalı"

İZMİR (AA) - İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Öğretim Görevlisi Nursun Üstünkarlı, boğulma olaylarında kurtarıcının önce kendi güvenliğini sağlaması ve suya girmek yerine ip, bot, can yeleği gibi ekipman kullanması gerektiğini bildirdi. 

Üstünkarlı, yaptığı yazılı açıklamada,  Türkiye 'de yılda ortalama bin 500 kişinin suda boğularak yaşamını yitirdiğini, deniz ve havuz kenarlarında cankurtaran eğitimi almış kişilerin görevlendirilmesi gerektiğini vurgulandı.

Suda boğulmanın ilk dakikalarında nefes borusunun kasılması sonucu suyun akciğerlere kaçışının engellendiğine işaret eden Üstünkarlı, "Ancak sonrasında gelişen bilinç kaybı nedeniyle soluk borusu gevşer ve akciğerlere su dolmasına müsaade eder. Bunun sonucu ölüme dek varmaktadır" ifadelerini kullandı. 

- Boğulma vakalarında yapılması gerekenler

Kazazedenin sudan çıkarıldığında mutlaka kurulanması gerektiğine, bunun hastayı hipotermiye girmekten kurtaracağına dikkati çeken Üstünkarlı, şunları kaydetti:

"Kazazede hırıltılı soluyorsa, dudak, kulak memesi ve tırnaklarda morarmalar varsa hastanın soluk borusu ve akciğerlerinden suyu atmasına yardımcı olunmalıdır. Eğer hastanızın tamamen bilinci kapalı, solumuyor ve nabzı atmıyorsa; ilk yardım eğitim sertifikası bulunan kişi temel yaşam desteğine başlamalı. Ancak mutlaka 112 arınıp yardım istenmelidir."

- Kurban ve kurtarıcı dengesine dikkat 

İlk ve Acil Yardım Programı'nda geleceğin 'paramediklerini' (profesyonel sağlık teknikeri) eğittikleri bilgisini veren Üstünkarlı, boğulma olaylarında dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı:

"Kişi yardım için bağırır ve dengesiz hareketlerle yüzer ve su üstünde kalamaz. Hemen 112 aranmalı. Güvenli ve mümkün ise kişiye ulaşmaya çalışılmalı. Kurtarıcı kendi güvenliğini sağlamalı ve tedbirli olmalı. Öncelikle suya girmek yerine ip, bot, can yeleği gibi yardımcı ekipman kullanılmalı. Eğer kişiyi yüzerek çıkarmak gerekiyorsa, kişi güçlü ve yeteneklerinin yeterli olduğundan emin olmalı. Can yeleği giyilmeli. Kurbanın arkasına sakin bir şekilde yaklaşılmalı, aksi takdirde kurbanın paniklemesi sonucu kurtarıcı da boğulabilir.  Kurbanın koltuk altlarından, çene altından ve boyundan desteklenerek başı suyun dışına çıkarılmalı.  İlk yardıma yetkili kişiler müdahale etmeli."