Boşanmak isteyen eşini öldürmekle tehdit eden sanık

Boşanmak isteyen eşini öldürmekle tehdit eden sanık
Boşanmak isteyen eşini öldürmekle tehdit eden sanık
- İzmir'de, boşanma davası süren beş çocuk annesi eşini öldürmekle tehdit edip aracında ruhsatsız silah bulundurduğu iddia edilen sanığın yargılanmasına devam edildi

İZMİR (AA) - Boşanma davası süren eşini öldürmekle tehdit ettiği ve aracında ruhsatsız silah bulundurduğu iddia edilen sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 22. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya "tehdit" ve "6136 sayılı kanuna muhalefet" suçlarından 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanık Erkan Uzun katılmazken, avukatı Çetin Bingölbalı, şikayetçi Ayşegül Uzun'un avukatı Nezih Tınkeş ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Plaftformu Derneği temsilcisi katıldı.

Ayşegül Özarslan Uzun'un dayısı Mustafa Ösün ise tanık olarak verdiği ifadede, sanığın kendisini arayarak görüşmek istediğini bunun üzerine yeğeni ile birlikte bir işyerinde görüştüklerini yeğeninin sanığa "Sen nasıl adamsın, çalıntı silahı neden Ayşegül'ün arabasına koydun" diye tartıştığına şahit olduğunu belirterek "Ben de aynı serzenişte bulundum. Bunun üzerine, 'Silah çalıntı çıktı, sen olsan ne yapardın?' dedi. Daha fazla konuşmadan oradan ayrıldım. Ayşegül, eşinin kendisine telefonla arayıp, 'kafana sıkarım' diye tehdit ettiğini bana da söyledi" dedi.

Avukat Nezih Tınkeş, müvekkilinin tehditler ve öldürülme korkusu nedeniyle yurtdışına gittiğini, sanık hakkında 6. Asliye Ceza Mahkemesinde de dava açıldığını söyledi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Plaftformu Derneği adına davaya müdahil olmak için dilekçe veren Sanem Deniz Kural, Ayşegül Özarslan Uzun'un kendi üyeleri olduğunu belirterek davaya müdahilliğin kabul edilmesini istedi. 

Hakim Abdulkadir Certel, derneğin suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle müdahillik talebinin reddine karar vererek duruşmayı erteledi.

Beş çocuk annesi matematik öğretmeni Ayşegül Özarslan Uzun, 2 yıl önce karakola giderek boşanma davası açtığı eşinin telefonla arayıp "Çocukların ve senin  kafasına sıkacağım" diye  tehdit ettiğini belirterek şikayetçi olmuş, 7. Aile  Mahkemesi Erkan Uzun'un eşine yaklaşmaması için "uzaklaştırma ve koruma" kararı vermiş,  aynı mahkeme karara uymadığı gerekçesiyle Uzun hakkında 3 gün hapis cezasına hükmetmişti.