Boşanmış Mağdur Babalar Derneği Başkanı tutuklandı

Boşanmış Mağdur Babalar Derneği Başkanı tutuklandı
Boşanmış Mağdur Babalar Derneği Başkanı tutuklandı
- Bir gazeteye verdiği demeçteki tepki gören ifadeleri nedeniyle hakkında dava açılan dernek başkanı Muhammet Özen'in yargılanmasına devam edildi - Duruşma sonrası Özen, eski eşine ödemesi gereken dört nafakayı ödemediği gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine gönderildi

İZMİR (AA) - Boşanmış Mağdur Babalar Derneği Başkanı Muhammet Özen, bir gazeteye verdiği demeçteki tepki çeken ifadeleri nedeniyle "suçu ve suçluyu övme" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarından hakkında açılan davanın duruşması için geldiği adliyede, eski eşine ödemesi gereken dört nafakayı ödemediği gerekçesiyle tutuklandı. 

İzmir 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen 5. celseye, 7 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz sanık Muhammet Özen, eski eşi Asibe Kabadayı ve İzmir Barosu adına avukat Rahile Horzum katıldı.

Hakim Leman Çalışkan, sanığın ekonomik durumunun araştırılması için yazılan müzekkerede sanığın belirtilen adreste oturmadığının belirlendiğini, bu nedenle ekonomik durumunun tespit edilemediğinin bildirildiğini söyledi.

Sanık, Boşanmış Mağdur Babalar Derneği yöneticisi olduğunu, belirtilen adreste araştırma yapılması halinde kendisini bulabileceklerini söyleyerek, barodan avukat tayin edilmesini talep etti.

Bunun üzerine, hakim sanığın ekonomik durumunun araştırılması için yeniden müzekkere yazılmasına ve barodan bir avukat görevlendirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Bu arada, Asibe Kabadayı'nın adliye polislerine eski eşinin kendisine nafaka ödemediği için 4 ayrı icra mahkemesinden kesinleşmiş toplam 1 yıl hapis cezası bulunması nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarıldığını söylemesi üzerine duruşma sonrası adliye karakoluna götürülen Muhammet Özen, hakkında 4 ayrı "tazyik hapsi" kararı bulunduğunun tespitinden dolayı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Özen'in, bir gazeteye verdiği demeçte, "karılarını öldüren kahraman babaları alınlarından öpüyorum" ifadelerinin yer alması üzerine kamuoyunda tepki çekmiş, eski eşi Asibe Kabadayı'nın avukatı Pelin Yayalar ve İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi, savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Özen hakkında "suçu ve suçluyu övme" ve "suç işlemeye tahrik" suçlarından dava açılmıştı.