Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Destici:

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Destici:
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Destici:
- "Sahte bir seçim havası var. Bu seçimin bir iyi tarafı eski seçimler gibi gürültüsü yok, çevreyi kirleten bayrak asma işi yok"

İZMİR (AA) ? Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, sahte bir seçim havasının olduğunu savunarak,  "Bu seçimin bir iyi tarafı eski seçimler gibi gürültüsü yok, çevreyi kirleten bayrak asma işi yok" dedi.

Destici, bir otelde partisinin İzmir milletvekili adaylarıyla düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, şehitlere, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara şifa diledi. 

Türkiye 'nin her yönüyle olumsuz bir süreçten geçtiğini, terör örgütü PKK 'nın 7 Haziran'dan sonra saldırılar düzenlemeye başladığını, Güneydoğu'da bazı mahallelere halen girilemediğini ileri süren Destici, "Terör ve şiddet kimden gelirse gelsin ve kime karşı yapılırsa yapılsın buna karşıyız" dedi.

Türkiye'nin terörden nasıl kurtulacağıyla ilgili önerilerini iktidarla paylaştıklarını, Çözüm Süreci'nin yanlış olduğunu ifade ettiklerini ancak bunun dinlenmediğini ifade eden Destici, bu süreçte terör örgütünün güçlendiğini savundu.

Hükumetin Suriye politikasının iflas ettiğini, Ankara'daki terör saldırısında büyük bir zaaf yaşandığını iddia eden Destici, şöyle konuştu:

"Başbakan önce 'bu patlama Adalet ve Kalkınma Partisi 'nin tek başına iktidarını engellemek için yapıldı' dedi. Sonra 'Patlamadan sonra oylarımız artıyor' diye birbiriyle zıt açıklamalar yaptı. Olaya tamamen seçim endeksli yaklaştığını gösterdi. Hükümet kendini kurtarmak için önce 'biz seçim hükumetiyiz' demeye getirmeye çalıştı. Madem seçim hükümetisiniz sorumluluğun yok, Merkel'le ne görüşüyorsun o zaman, ileri vadeli hangi anlaşmalara imza atıyorsun. Ya da bakanların bağımsız olması hiçbir sorumluluk almadığı anlamına mı geliyor? Hatta bazıları il il gezip iktidar partisine oy istiyor. Başka partilerin içine karıştırmakla meşguller. Başka partilerin insanlarını kandırıp iktidar partisine götürme peşindeler. İktidar iflas etmiştir. İktidarın Türkiye'ye vereceği bir şey kalmamıştır."

- Partilerin seçim sloganlarına eleştiri

HDP'nin PKK'nın siyasi uzantısı, sözcüsü olduğunu, terörden ve şiddetten beslendiğini, bu konuda konuşmaya hakkının olmadığını belirten Destici, "Sen Diyarbakır pazarında eşinin yanında astsubay şehit edildiğinde bir tepki koydun mu PKK'ya? 3 yaşındaki çocuğunun, hamile eşinin yanında polis Salih kardeşimiz şehit edildiğinde sen bir tepki koydun mu? Barış, kardeşlik, sevgi, demokrasi bunlar tamamen aldatmaca ve kandırmaca. Bunlar sahte demokratlar, sahte barışçılar, her şeyin sahtesi bunlar" dedi.

Partilerin 1 Kasım seçimine yönelik sloganlarını da eleştiren Destici, şöyle devam etti:

" AKP , devletin, milletin bütün imkanlarını kullanarak bütün televizyonlarda, bilboardlarda ilana çıkıyor. Ne diyor, 'Sen, ben yok Türkiye var'. Halbuki bütün yaptıkları uygulamalarla alakası yok, doğru değil. Hemen değiştirmesi lazım. 'Sen, ben, o yok, sadece ben varım' demesi lazım. Uygulamaları sadece kendi varlıkları üzerine. Kendilerinden olanlar her şeyin en iyisine layık, kendilerinden değilse ölsün, bitsin, yansın.

PKK'nın uzantıları 'İnadına barış, inadına demokrasi, inadına aşk, sevgi'. Halbuki tam tersi, onlar da hemen değiştirmeleri lazım sloganlarını. Onların da doğrusu 'İnadına PKK, inadına savaş, inadına terör, inadına şiddet, inadına ölüm'. Birisi de etrafa 'Yalan, yalan, yalan, yalan' yazmış. Birisi çıksa dese ki '2001 krizi de mi yalan, senin Apo'yu idam etmeyip başbakanlıkta dosyasını bekletip idamdan kurtardığında mı yalan, Rahşan affının altına imza atıp sadece ülkücüleri o af dışında bıraktığında mı yalan' dese ne diyeceksin. Bütün bunlara baktığınız zaman sahte bir seçim havası var. Bu seçimin bir iyi tarafı eski seçimler gibi gürültüsü yok, çevreyi kirleten bayrak asma işi yok."