Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz

Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz
Büyük Önder Atatürk'ü anıyoruz
- Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77'nci yılı dolayısıyla Ege Üniversitesinde anma etkinliği düzenlendi

İZMİR (AA) - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77'nci yılı dolayısıyla Ege Üniversitesinde (EÜ) anma töreni yapıldı.

EÜ Atatürk Kültür Merkezinde, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan etkinlik, Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatından kesitlerin anlatıldığı slayt gösterisiyle devam etti. 

Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, Atatürk'ün tarihte eşine zor rastlanır bir mücadeleyle zorlukları yenerek, her aşamasında eşsiz vatanseverlik ve kahramanlık destanlarıyla dolu kurtuluş savaşına önderlik ettiğini, böylece Türk milletini bağımsızlık ve hürriyetle onurlandırdığını söyledi. 

Emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ergün Aybars da törende "Atatürk ve Demokrasi" konulu konferans verdi.

Türk bayrağının anlamının tam olarak bilinmediğini ifade eden Aybars, şunları belirtti:

"Kırmızı Türklüğü, beyaz yıldız özgürlüğü, hilal İslam'ı temsil eder. Dünyanın neresine giderseniz gidin hilal İslam'ı temsil eder. Eğer Atatürk İslam'a karşı olsaydı bu bayraktan hilali çıkarmaya gücü yetmez miydi? Saltanatı kaldıran, hilafeti kaldıran insan bunu kaldıramaz mıydı? Hayır tam tersini yaptı, Türk bayrağının değişmez, değişemez anayasa hükmü haline getirdi, kanunlarla da ölçüsünü koydu."

Programda, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları bölümü öğrencileri ve öğretim elemanlarınca "Atatürk ile yeniden doğuş" isimli danslı anlatım da sunuldu. 

Anlatımda Atatürk'ü canlandıran ve benzerliğiyle dikkati çeken oyuncu, izleyicilerden alkış aldı.

Katılımcılar, program sonunda Atatürk'ün fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi. 

Etkinliğe, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.