Büyükelçilerin İzmir Buluşması

Büyükelçilerin İzmir Buluşması
Büyükelçilerin İzmir Buluşması
- Dünyanın 70 ülkesinden diplomatik temsilcilerin katıldığı toplantı başladı: (1) - Vali Mustafa Toprak: "Ülkelerinizle güçlü ve sağlam köprüler oluşturmayı ve ortak çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz" - Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "Dünyanın en önemli çevre projelerinden birini gerçekleştirmek istiyoruz kısa bir süre içinde yeniden Körfez'de yüzeceğiz"

İZMİR (AA) - İzmir Valisi Mustafa Toprak, dünyanın her yerinden kente gelen büyükelçi ve diplomatik temsilcilere, "Ülkelerinizle güçlü ve sağlam köprüler oluşturmayı ve ortak çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz" dedi.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ev sahipliğinde Ekonomi Bakanlığı işbirliği ve 70 büyükelçi ve diplomatik temsilcinin katılımıyla SwissOtel Grand Efes'te düzenlenen "Büyükelçilerin İzmir Buluşması", kentin tanıtım filmi gösterimi ile başladı. 

İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak, kentin tarihi, turistik, kültürel değerleri ile ekonomik olanaklarının tanıtılmasıyla ikili ve çok yönlü ilişkilerin geliştirilebileceğini ifade etti. 

Kentin sunduğu geniş imkanlar ve potansiyelin yerli, yabancı tüm yatırımlar için ciddi avantajlar sunduğuna işaret eden Toprak, şöyle konuştu:

"Şüphesiz sanayinin, ticaretin, turizmin gelişmesi için belki de en önemli ön koşul gelişmiş ve modern bir ulaşım altyapısına sahip olmaktır. İzmir'in ulaşılabilirliği açısından çok önemli olan, 5 milyon yolcu kapasiteli havalimanımızı 25 milyon yolcu kapasitesine çıkaran terminal binası hizmete girmiştir. Sadece İzmir'in çevre bölgelerde ulaşımına yönelik değil şehir içi erişilebilirlikte de önemli çalışmalar sürdürülüyor. Tüm bu yatırımların sonucunda önümüzdeki dönemde sürmekte olan büyük ulaşım projelerinin tamamlanmasıyla İzmir, coğrafyasının vermiş olduğu avantajdan çok daha iyi bir şekilde yararlanabilecektir."

- Turizm çağrısı

Toprak, İzmir'in geniş turizm olanaklarına sahip olduğunu anlatarak, turizmin tüm dallarında ciddi altyapıya sahip kente gelecek tüm misafirleri memnuniyetle ağırlayabilecek durumda olduklarını kaydetti.

Tarihi ve turistik değerleriyle her yıl yüzbinlerce turisti ağırladıklarını belirten Toprak, şunları kaydetti:

"UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne geçtiğimiz yıl kabul edilen Bergama ile Agora ve çok yakında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kabul edilmesini beklediğimiz Selçuk Efes antik şehirleri en önemli tarihsel değerlerimiz. Dünyaca ünlü plajları, doğal güzellikleri, termal kaynaklarıyla turizm açısından burası gerçek bir cazibe merkezi niteliğinde. Turizmin, tüm çeşitleriyle kültür gelişim için ulusal ve uluslararası düzeyde geliştirilecek işbirliklerine büyük önem veriyoruz."

İzmir ve bölgenin refahını arttırmayı hedeflediklerine değinen Vali Toprak, "Sizlerin aracılığıyla ülkelerinizle güçlü ve sağlam köprüler oluşturmayı ve ortak çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz. Ülkelerinizle İzmir arasında ticaret, sanayi, turizm, eğitim gibi alanlarda kuracağımız güçlü ve sürekli ilişkilerle karşılıklı ciddi güzel sonuçlara ulaşacağımıza eminim" diye konuştu. 

- Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun konuşması

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in çok özel ve bir kent olduğunu vurgulayarak, "İzmir'in hiç kuşkusuz en önemli özelliği aydın ve yeni fikirlere açık insanlarıdır" dedi. 

Kentin yerel yönetimi olarak geçmiş uygarlıklarla bağlarını koparmadıklarını vurgulayan Kocaoğlu, tarih ve turizm merkezi hedeflerini birleştirmeye çalıştıklarını bildirdi.

Kentlinin Körfez'de denize girebilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Kocaoğlu, "Bunu en son 45-50 yıl önce gerçekleştirmiştik. Dünyanın en önemli çevre projelerinden birini gerçekleştirmek istiyoruz kısa bir süre içinde yeniden Körfez'de yüzeceğiz" şeklinde konuştu. 

Büyükelçiler, 2 günlük etkinlik kapsamında İzmir'in kültürel zenginlikleri ve ekonomik olanaklarına ilişkin konferansa katılacak, Efes, Meryem Ana, Şirince'yi ziyaret edecek.