Buz hokeyi

Buz hokeyi
Buz hokeyi
- Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Klasman Grubu maçları 3-12 Nisan'da İzmir'de düzenlenecek - Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Akay: - "İzmirlilerin desteğini bekliyoruz"

İZMİR (AA) - Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Bülent Akay, İzmir'de oynanacak  Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Klasman Grubu maçlarında İzmirlilerin desteğini beklediklerini bildirdi.

Akay, İzmir'de bir otelde düzenlediği basın toplantısında, İzmir'in önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, Türkiye'de 1395 sporcu ve 187 hakeme ve 8 buz pistinin olduğunu kaydetti.

 ABD'de 515 bin civarında sporcunun ve bin 900 buz pistinin bulunduğunu anlatan Akay, şöyle konuştu:

"Halen dünya sıralamasında erkekler 41. kadınlarda ise 33. durumdayız. Kendimizi geliştirmek için altyapıya çok önem veriyoruz. Ankara , İstanbul ve İzmir başta olmak üzere bu sporu geliştirmek için çeşitli altyapı projelerimizi uyguluyoruz. 18 Yaş Altı Milli Takımımız Yeni Zelanda'daki 3. Klasman B Grubu'nda namağlup birinci oldu. Kadınlarda da 100'e yakın sporcumuz var. Kadın Milli Takımımız da en Hong Kong'da 3. klasman maçlarında namağlup olarak 2. gruba yükseldi."

Akay, İzmir'deki Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Klasman Grubu'nda birinci olmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Dünyanın önemli buz hokeycileri İzmir'e konuk olacak. İzmir'in spor yatkınlığını hepimiz biliyoruz. İzmir'in organizasyondaki başarısının yanında milli takımın da sportif anlamda başarılı olacağına inanıyorum. İzmirlilerin desteğini bekliyoruz. Turnuvanın maskotunu da mücadeleci ruhundan dolayı buz efesi olarak seçtik."

-Milli Takım Başantrenörü Deniz İnce

Türk Milli Takım Başantrenörü Deniz İnce, sporculuk döneminde Türkiye'de yetişip yurtdışında oynayan tek sporcu olduğunu hatırlatarak, maalesef bu unvanını koruduğunu, bunu değiştirmek için çalıştıklarını dile getirdi.

Bunun için buz hokeyi seviyesini üst düzeylere çıkarmaları gerektiğini ifade eden İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu da altyapı ve buz pistlerinin açılmasıyla olabilir. Buz hokeyi Türk gencine çok uygun ve biz bu konuda çok yetenekliyiz. Çok az sayıda sporcumuz olmasına rağmen teknik olarak iyi düzeydeyiz. Düşüncem Türkiye'yi 1. klasmana taşıyabilmek, bunun için yapılması gereken işler var. Bunun için öncelikle önümüzdeki turnuvayı kazanmamız gerekiyor, zaten buna inanmış durumdayız. Şu an olmamız gereken yer 2. klasman. 12 Nisan akşamı bunu kazanmış olmak istiyoruz."

Milli sporcu Serdar Semiz ise İsveç'te doğup büyüdüğünü ve Türkiye'de buz hokeyiyle sonradan tanıştığını belirterek, "Gurbetçi olarak milli takımda yer almak gurur verici. Gelecek hafta başlayacak şampiyonada 2. klasmana çıkacağımıza inanıyoruz" dedi.

Turnuvada görev yapacak hakemlerden Hülya Gedik ise İzmir'deki şampiyonanın buz hokeyinin tüm unsurlarının gelişimi için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

-Şampiyona

Türkiye'nin yanı sıra Bosna Hersek, Gürcistan, Hong Kong, Lüksemburg, Kuzey Kore, Birleşik Arap Emirlikleri'nin katılacağı İzmir Büyükşehir Belediyesi Buz Sporları Salonu'ndaki Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası 3. Klasman Grubu'nda müsabakalar 3-12 Nisan tarihlerinde oynanacak.

Grubu birinci sırada tamamlayacak ekibin 2. Klasman Grubu'na yükseleceği turnuvanın ilk gününde 3 Nisan Cuma günü Kuzey Kore-Bosna Hersek, Lüksemburg-Gürcistan ve Hong Kong-Birleşik Arap Emirlikleri maçları oynanacak.

Türkiye, 4 Nisan Cumartesi günü Bosna Hersek, 6 Nisan Pazartesi Gürcistan, 7 Nisan Salı Birleşik Arap Emirlikleri, 9 Nisan Perşembe Hong Kong, 10 Nisan Cuma Lüksemburg ve 12 Nisan Pazar günü de Kuzey Kore ile karşılaşacak.