Çanakkale'yi "avuç içinde" hissettirecek

Çanakkale'yi "avuç içinde" hissettirecek
Çanakkale'yi "avuç içinde" hissettirecek
- İki dedesini Çanakkale savaşlarında şehit veren İzmirli doğaltaş sanatçısı Dursun Köroğlu, Çanakkale Kara Savaşları'nı anlatan figürleri, avuç içine benzeyen traverten mermere işledi - Köroğlu: "İşaret parmağında savaşın yoğunluğunu, orta parmakta Seyit Onbaşı'nın gücünü, yüzük parmağında Türk kadınının sadakatini, küçük parmakta ise Türk'ün barışseverliğini ifade ettim"

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - İki dedesini Çanakkale savaşlarında şehit veren İzmirli doğaltaş sanatçısı Dursun Köroğlu, Çanakkale Kara Savaşları'nı anlatan figürleri, avuç içi şeklindeki traverten mermere işledi.

Daha önce de dünyanın 7 harikasından Artemis Tapınağı ile Bodrum Mozolesi'ni 1/40 ve 1/100 ölçekte mermere işleyen 43 yıllık doğaltaş sanatçısı Köroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Efes Antik Kenti, Meryemana Evi ve birçok tarihin bulunduğu İzmir'in Selçuk ilçesinde yaşamasının kendisini arkeolojiye, tarihe yönelttiğini belirtti.

Dünya ve Türk tarihinde büyük öneme sahip Çanakkale savaşlarında, iki dedesinin de şehit olduğunu ifade eden Köroğlu, Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümüne özel bir çalışma düşüncesi oluştuğunu ifade ederek, "Uydu görüntülerinde Gelibolu Yarımadası'nı sağ elin avucuna benzettim. Onu traverten mermerde uygulamaya koydum ve 6 ayda 'Çanakkale'yi Avucunda Hisset Projesi' doğdu" diye konuştu.

- Seyit Onbaşı'nın sırtladığı top mermisi ağırlığında

Ebedı 100x80 santimetre mermerin, Seyit Onbaşı'nın sırtladığı 265 kilogramlık top mermisiyle aynı ağırlıkta olmasına dikkat ettiğini belirten Köroğlu, şunları söyledi:

"Avuç içi çalışmamda, işaret parmağında savaşın yoğunluğunu, orta parmakta Seyit Onbaşı'nın gücünü, yüzük parmağında Türk kadınının sadakatini, küçük parmakta ise Türk'ün barışseverliğini ifade ettim. Yine eserimde iki tane umutsuz bekleyen anne, askerlerin ayak izleri, şehitlik taşları yer alıyor. Üst bloku taşıyan ayak kaidede çınarın kökünü işlemeye çalıştım. 16 tane damarı olan ki bunlar Türklerin kurduğu devlet sayısı, bir çınar kökü ve kökten gelen bir neslin Çanakkale'deki ulus mücadelesini anlatmaya çalıştım. Projenin ana temasında şu var; gelen ziyaretçiler sağ elini blokun altına koyduğu zaman avuçlarının oturduğu bir alan görecekler ve böylelikle Çanakkale'yi avucunda hissetme duygusunu yaşayacaklar."

- Eceabat'ta sergilenecek

Köroğlu, çalışmasını tamamladıktan sonra Selçuk'a gelen yabancı turistlerden özellikle Avustralyalıların eseri dikkatle incelediğini ve duygulandığını, anı defterine hislerini yazdıklarını kaydetti.

Dursun Köroğlu, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılına yetiştirdiği eserini Selçuk Belediyesinin desteği, Eceabat Belediyesinin de katkısıyla 24 Nisan'dan itibaren Eceabat'ta sergilenmeye başlayacağını söyledi.