Çaresiz sığınmacıları ecelin elinden alıyorlar

Çaresiz sığınmacıları ecelin elinden alıyorlar
Çaresiz sığınmacıları ecelin elinden alıyorlar
- Avrupa'ya gitmek için çıktıkları umut yolculuğunda Ege Denizi'nde botları batan göçmenlerin yardım çağrısını duyan Sahil Güvenlik Hava Komutanlığı ekipleri, soğuk sularda çaresiz kalan sığınmacılara yardım eli uzatıyor - Yerleri belirlenen umut yolcuları, helikopterden sarkıtılan sepete alınmaları gibi güç operasyonlarla kurtarılıyor

İZMİR (AA) - FATİH DOĞAN-EMİN MENGÜARSLAN - Yasa dışı yollardan Avrupa'ya gitmeye çalışırken Ege Denizi'nde botları batan göçmenler, Sahil Güvenlik Hava Komutanlığı ekiplerinin arama kurtarma çalışmasıyla hayata tutunuyor.

İzmir, Aydın, Muğla, Çanakkale ve Balıkesir kıyılarından bindikleri eski tekneler ve lastik botlarla Ege Denizi'ni aşarak Yunanistan'ın Midilli, İstanköy ve Sakız adalarına geçmeye çalışanların çabaları, olumsuz hava şartlarına rağmen devam ediyor. Özellikle gecenin karanlığı ve günün ilk ışıklarıyla yola çıkan çoğunluğu çocuk ve kadın onlarca sığınmacıyı umuda taşıyan botlar, zaman zaman alabora oluyor.

Denizlerde silah, uyuşturucu kaçakçılığı, çevre kirliliği, yasa dışı su ürünleri avcılığının önlenmesi gibi faaliyetlerin yanı sıra göçmen kaçakçılığını da önleme çalışması yürüten Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, hem denizden hem de havadan düzenlenen operasyonlarla göçmenlerin yaşadığı kazalara müdahalede önemli rol oynuyor.

Tehlikeli sularda batan botlarda adeta ölüme yürüyenlerin imdadına yetişen ekipler, önce havadan yaptıkları tarama çalışmasıyla yardıma ihtiyaç duyanların yerini belirliyor. Ardından gerçekleştirdikleri müdahalelerle sığınmacıları hayata bağlayacak yardım elini uzatıyor.

Arama kurtarma ekibi, her türlü olaya en kısa sürede müdahale edebilmek için 7 gün 24 saat göreve hazır bekliyor. İhbar geldiğinde önce durum değerlendirmesi yapan ekip, arama kurtarma harekatının gerçekleşeceği bölgenin meteorolojik şartlarını da göz önünde bulundurarak planını hayata geçiriyor.

Gece gündüz demeden olay yerine ilk ulaşan arama uçağı, yer tespiti yapıp can salları atarak sığınmacıların suyun üzerinde kalmalarını sağlıyor. Helikopterdeki arama kurtarma operatörü de vinç yardımıyla denize inerek, sepete aldığı göçmenleri helikoptere taşıyor. Harekatta Sahil Güvenlik botları da hava ekibiyle uyum içinde görev yapıyor ve kurtarılan sığınmacılar en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılıyor.

- Görevimiz öncelikle hayat kurtarmak

Sahil Güvenlik Komutanlığı Helikopter Filo Komutanlığında görevli Pilot Kıdemli Üsteğmen Ufuk Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görevlerinin öncelikli olarak hayat kurtarmak olduğunu söyledi.

Olası bir kazayla ilgili ilk ihbarın görev destekleme merkezine geldiğini ve buradaki personelin konuyla ilgili bilgileri toparlayarak helikopter filoda hazır bekleyen nöbetçi personeli bilgilendirdiğini aktaran Uçar, şunları kaydetti:

"Uçak komutanı kalkış kararı veriyor, helikopterin kontrolleri yapıldıktan sonra kalkış yapılıyor ve olabildiğince hızlı bir şekilde bölgeye intikal ediyoruz. Bölgeye vardığımızda oradaki botlardan bilgileri alarak arama kurtarma çalışmalarına başlıyoruz. Öncelikle çocuk ve kadınlar olmak üzere sırayla kurtarmaya başlıyoruz. Göçmenlerin sağlık durumları arama kurtarma operatörlerimiz tarafından kontrol ediliyor ve en kısa sürede 112 Acil Servis ekiplerine ulaştırmak üzere karaya intikal ediyoruz."  

Uçak Filo Komutanlığı Uçuş Operatörü Görev Koordinatörü Üstçavuş Bulut Örgel ise uçağın asıl amacının arama kurtarma faaliyeti olduğunu ifade etti.

Astsubay Üstçavuş Murat Polat da son 3 yıldır artan düzensiz göç faaliyetine yoğun olarak müdahale ettiklerini bildirdi.