Çeşme, "Aşk Festivali"ne hazırlanıyor

Çeşme, "Aşk Festivali"ne hazırlanıyor
Çeşme, "Aşk Festivali"ne hazırlanıyor
- Çeşme Belediyesi, yörede yaşanmış bir aşk öyküsünden ilham alarak planladığı Aşk Festivali'ni 21-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirecek

İZMİR (AA) - Çeşme Belediyesi, yörede yaşanmış bir aşk öyküsünden ilham alarak planladığı Aşk Festivali'ni 21-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirecek. 

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Çeşme'nin tanıtımını hedefleyen "9 Durak, 9 Deneyim" kampanyası çerçevesinde, ilçenin balık restoranları ve gurme lezzetleriyle tanınmış duraklarından Dalyan'da "Aşk Festivali" yapılacak.

Festival çerçevesinde konserler, dans gösterileri, şiir dinletileri, karikatürist performansları, aşk filmleri gösterimleri düzenlenecek. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye'nin ilk aşk festivalini düzenlemekten mutluluk duyduğunu belirtti. 

Festivalin gerçek bir aşk öyküsünden ilham aldığına dikkati çeken Dalgıç, organizasyonla hoşgörüyü, sevgiyi ve aşkı yeniden canladırmayı umduklarını vurguladı. 

Festivale ilham veren aşk öyküsü ise şöyle:

Yeni adıyla Dalyan olan Köste'de 1935-1980 yılları arasında yaşayan sağır ve dilsiz Nezir, Sakız Adası'nda yaşayan Tinika'ya ulaşmak için tenekelerden kayık, çuvaldan uçurtmalar yaparak Sakız Adası'na gider.

Yunan yetkililere derdini anlatamayan Nezir, iki ülke yetkililerince casus sanılır ve sorgulanır, zaman zaman kötü muameleye maruz kalır. Yaşadıklarına rağmen Tinika'yı görme arzusundan vazgeçemeyen Nezir, sevdiğini görebilmek için taş ve çamur kullanarak üç kez farklı yüksekliklerde kuleler inşa eder.