Çeşmeli turizmcilerin erken rezervasyon sevinci

Çeşmeli turizmcilerin erken rezervasyon sevinci
Çeşmeli turizmcilerin erken rezervasyon sevinci
- ÇEŞTOB Başkan Vekili Demir: "Havaların serin gitmesi ve seçim nedeniyle hafta içi doluluk oranları geriledi, gelecek hafta hareketlilik başlar" - "Erken rezervasyonda geçen yıla göre yüzde 45 artış var, sezonu yüzde 10-15'lik büyümeyle kapatabiliriz"

İZMİR (AA) - TOLGA ALBAY -  Türkiye 'de yerli turizmin önemli merkezlerinden Çeşme'de, havaların serin gitmesi ve seçim sürecinin etkisiyle hafta içi doluluk oranları düşerken, erken rezervasyonların yüzde 45 artması turizmcinin umutlarını artırdı.

Çeşme Otelciler Birliği (ÇEŞTOB)  Başkan Vekili Yakup Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkenin popüler tatil merkezlerinden olan Çeşme'de turizmcilerin 2015 yılına umutlu başladığını belirtti.

İlçede genellikle geleneksel olarak okulların kapanmasıyla hareketlenen sezonun bu yıl Alaçatı'da düzenlenen "ot festivali" sayesinde Mart ayında başladığını, 3 günlük festival döneminde ziyaretçi sayısının 500 bine ulaştığını dile getiren Demir, buna rağmen havaların bir türlü ısınmaması nedeniyle Mayıs ayında hafta içi doluluk oranlarının gerilediğini söyledi.

 Demir, "Hafta sonları 5 yıldızlı otellerde doluluk oranları yüzde 80-85 civarında seyretse de hafta içinde ilçe bir anda boşalıyor. Havaların serin gitmesi ve seçim nedeniyle doluluk oranları yüzde 30'lara geriledi" dedi.

Çeşme'deki hareketliliği İstanbullu tatilcilerin belirlediğini, acenteler ve müşterilerle yaptıkları görüşmelerde tatil rezervasyonlarının seçim sonrasına ertelendiğini gördüklerini ifade eden Demir, haziran ayına gelinmesine rağmen etkili olan yağışların da tatil iştahını azalttığına vurgu yaptı.

- "Rusya'nın etkisi fazla olmaz"

Türk turizminin bu yıl Rusya kaynaklı sıkıntılar yaşadığına dikkati çeken Demir, Kuzey Ege destinasyonunun Rus turistlere fazla hitap etmediğinden etkilenmesinin de sınırlı olacağını söyledi.

Antalya bölgesindeki otellerin fiyat kampanyalarıyla yerli turisti çekmeye çalıştığını, bunun rekabet yarattığını belirten Demir şunları söyledi:

"Antalya'daki tesislerin yerli turistlere yönelmesi Çeşme'den de bir miktar pay alacak. Buna rağmen 2015 sezonu için umutsuz değiliz. Erken rezervasyonda geçen yıla göre yüzde 45'lik artış var. Bu umut verici bir gelişme. 2015 sezonunda Çeşme'ye gelen turist sayısında bir düşüş beklemiyoruz hatta sezonu yüzde 10-12 artışla kapatabileceğimizi düşünüyoruz. Çeşme'de bu yıl daha uzun bir tatil sezonu yaşanacak. Mart ayında açılan sezon Kurban Bayramı'nın etkisiyle Ekim ayına kadar yüksek doluluk oranlarıyla devam edecek."

Demir, Çeşme'deki bazı otellerin ortalama yüzde 40 indirim olanağı sunan erken rezervasyon tarihlerini 12 Haziran'a uzatma kararı aldığına dikkati çekerek, seyahat acentelerinin de esnek tarih uygulamasına geçmesinin talebi önemli ölçüde artırdığını sözlerine ekledi.