Çeşme'ye adını veren tarihi çeşmeler restore ediliyor

Çeşme'ye adını veren tarihi çeşmeler restore ediliyor
Çeşme'ye adını veren tarihi çeşmeler restore ediliyor
- Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Çeşme ilçesine adını veren tarihi çeşmelerden 3'ü restore edilerek hizmete açıldı

İZMİR (AA) - Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden olan Çeşme ilçesine adını veren tarihi çeşmeler restore ediliyor.

Çeşme Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, tarihi çeşmelerden 3'ü, belediye, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Çeşme Turistik Otelciler Birliğinin (ÇEŞTOB) iş birliği ile restore edilerek açıldı.

Hammaloğlu-Hafize Rabia Hatun Çeşmesi önünde gerçekleşen açılışa, Kaymakam Mustafa Erkayıran, Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba, ÇEŞTOB Başkanı Veysi Öncel ile restore çalışmalarına katkı sağlayan hayırseverler, turizmciler ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Dalgıç, açılıştaki konuşmasında, ilçede 41 tarihi çeşme bulunduğunu, bu eserlerin 28'inin tescilli olduğunu, 11'inin ise restore edildiğini bildirdi.

Tarihi çeşmelerin ilçenin önemli birer değeri olduğunu kaydeden Dalgıç, bu değerleri yaşatmak için çalışma yürüttüklerini, ilçeye gelen tüm ziyaretçilerin önünde "Çeşme hatırası" olarak fotoğraf çektirebileceği anıt çeşme yapmak için çalışma yürüttüklerini aktardı.

ÇEŞTOB Başkanı Öncel ise restorasyonu için harekete geçilen 5 tarihi çeşmeden, çalışmaları tamamlanan Hammaloğlu-Hafize Rabia Hatun Çeşmesi, Hacı Salih Ağa Çeşmesi ve Kaymakam Sadık Bey Çeşmesi'nin açılışını gerçekleştirdiklerini belirtti.

Açılışta, restorasyona katkı sağlayan hayırseverlere teşekkür plaketi verildi.