CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba:
- "Mültecileri Türkiye'de bırakmak için 3 milyar dolar rüşvet verildi" - "Türkiye'yi AB sınırlarına bekçi yapmak kimsenin hakkı ve haddi değildir"

İZMİR (AA) -  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Avrupa Birliği'nin (AB) sığınmacıların tutulması karşılığı Türkiye'ye 3 milyar dolar rüşvet verme kararı aldığını savunarak, "Türkiye'yi AB sınırlarına bekçi yapmak kimsenin hakkı ve haddi değildir" dedi.

Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak bulunduğu Basmane'deki Hatuniye Camisi'nin önündeki parkta gazetecilere açıklama yapan Ağbaba, Suriye'den gelen sığınmacı sayısının 2,5 milyona ulaştığını, yaklaşık 100 binin sığınmacının da İzmir'de bulunduğunu söyledi.

Sığınmacılığın sadece Türkiye'nin değil Avrupa'nın meselesi olduğunu ancak Türkiye - AB Zirvesi'nde alınan kararla bunun artık Türkiye'nin meselesi haline getirildiğini ileri süren Ağbaba, AB ile ilişkilerde artık Kopenhag kriterlerinin değil mülteci krizi bağlamında Türkiye'den beklentilerin konuşulduğunu iddia etti.

"Sığınmacıları Türkiye'de bırakmak için 3 milyar dolar rüşvet verildi" diyen Ağbaba, Türkiye'nin Avrupa'dan bakıldığında mülteci kampı veya tampon bölge olarak görüldüğünü belirtti.

Ağbaba, "Türkiye'yi AB sınırlarına bekçi yapmak kimsenin hakkı ve haddi değildir. Kişi başı bin dolar verilerek Türkiye AB'nin bekçisi konumuna getirilmiştir. Bu, Türkiye'nin en önemli meselesi haline gelmiştir" diye konuştu.

Öte yandan Ağbaba ve bazı CHP'li milletvekillerinin yarın sabaha karşı, sığınmacıların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla kaçak geçişin yoğun olarak yapıldığı Çeşme'de bota binecekleri ifade edildi.