CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:
- "(Diyarbakır'daki patlamalar) Büyük ihtimalle, bunlar birer provokasyon" - "Her miting öncesi güvenlik güçlerinin önlem alması gerekiyor. Diyarbakır gibi provokasyona çok müsait olan bir ilde, önlemlerin çok daha dikkatle ve özenle alınması gerekiyordu" - "Öyle anlaşılıyor ki bu konuda dikkatli davranılmamış"

İZMİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin, "Büyük ihtimalle, bunlar birer provokasyon" dedi.

Aliağa ilçesinde seçim otobüsü üzerinden vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, daha sonra seçim otobüsü içinde gazetecilerin Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin sorusunu yanıtladı.

Diyarbakır Valisi ile görüşüp bilgi aldığını aktaran Kılıçdaroğlu, 2 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda yaralı olduğunu hatırlattı.

Kılıçdaroğlu, daha sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı da aradığını kaydederek, şöyle devam etti:

"Son derece üzgün. Sayın Demirtaş'ın halkı sükunete davet etmesi çok güzel, bir sorumluluk gerektiriyor, o sorumluluğu üstlendi. Bir çılgın tablo ile karşı karşıya olduklarını ifade etti. Türkiye için acı bir tablo. Öyle bir olayın meydana gelmiş olması, son derece üzüntü verici. Umarım hükumet, faillerini bir an önce yakalar ve yargıya teslim eder. Her yurttaşıma açık çağrıda bulunuyorum, seçimlere çok az kaldı, bu tür provokasyonlar olabilir, hepimiz çok dikkatli olmalıyız. Güven içinde, gülerek, eğlenerek, keyif içinde demokrasinin gereği olarak sandığa gidelim, oyunuzu kullanalım ve Türkiye'yi çağdaş uygarlığa ulaştıralım. Demokrasiyi derinleştirmek, hepimizin görevidir. Sandığa mutlaka gidelim."

Patlamanın sebebine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, Diyarbakır Valisi'nin patlamalar dolayısıyla güvenlik görevlilerinin çalışma yaptığını, çalışmadan sonra elde edilecek bulgulara göre kesin kanaate varılacağını ifade ettiğini aktardı. 

Kılıçdaroğlu, iki ayrı patlamanın olduğunu öğrendiğini belirterek, "Büyük ihtimalle, bunlar birer provokasyon" dedi. 

Gazetecilerin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın da provokasyon olduğuna dair açıklama yaptığını hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, söyledi:

"Her miting öncesi, güvenlik güçlerinin önlem alması gerekiyor. Diyarbakır gibi provokasyona çok müsait olan bir ilde, önlemlerin çok daha dikkatle ve özenle alınması gerekiyordu. Öyle anlaşılıyor ki bu konuda dikkatli davranılmamış. Umuyoruz, ölü sayısı artmaz, failler bulunur ve yargıya teslim edilir."