CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (3)

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (3)
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: (3)
- "İnsani yardım malzemesini Türkmenlere götüreceksiniz, Yayladağı sınır kapısından götürmeniz lazım. Türkmenler o tarafta. Siz, silahı başka yere götürüyorsunuz" - "Bu ülkedeki yoksulluğu ve işsizliği bitirmeden, bu iki temel soruna çözüm üretmeden, ülkenin geleceği açısından sağlıklı karar veremeyiz"

İZMİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , MİT tırlarıyla ilgili soruşturmaya ilişkin, "İnsani yardım malzemesini Türkmenlere götüreceksiniz, Yayladağı sınır kapısından götürmeniz lazım. Türkmenler o tarafta. Siz, silahı başka yere götürüyorsunuz" görüşünü savundu.

Dikili ilçesinde, Star Tv'nin ana haber bültenine konuk olan Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MİT'in tırlarıyla ilgili "O tırlar Bayırbucak Türkmenlerine gidiyordu" sözlerinin hatırlatılması ve süren soruşturmayla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine, "Kendi milletine, halkına yalan söylenir mi Allah aşkına" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"İnsani yardım malzemesini Türkmenlere götüreceksiniz, Yayladağı sınır kapısından götürmeniz lazım. Türkmenler o tarafta. Siz, silahı başka yere götürüyorsunuz. Bilmeyen mi var bunu, herkes biliyor. Yemin edeceklermiş, hangi yemin? Ne söylediler de doğru çıktı. Halkı kandırdılar, yazık günah ettiler. Suriye'de akan her damla kanın sorumlusu, bugünkü hükumettir."

Kılıçdaroğlu, Suriyelilerin kendi ülkelerine gönderileceği söylemi hatırlatılıp "Türkiye'ye akın akın gelen binlerce insan, ölüme mi terk edilecek, kayıtsız mı kalacağız?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Asla. Suriye ve Ortadoğu'da barışı sağlayacağız. Türkiye'de uluslararası Suriye konferansı düzenleyeceğiz. Bu konferansa Rusya, İran, ABD, Arap Ligi ve Avrupa Birliği yetkilileri ile Suriye'deki iki tarafı da çağıracağız. 'Suriye'de nasıl kan durur, barış nasıl sağlanır'ın hesabını yapacağız. Benzeri Cenevre'de yapıldı. Benzerini biz Türkiye'de yapıp Ortadoğu'da barışı sağlayacağız. Ayrıca CHP iktidarında kesinlikle Türkiye üzerinden Ortadoğu'ya silah gitmeyecek. Radikal unsurlar, Türkiye üzerinden Suriye'ye kesinlikle gitmeyecek. Hiçbir ülkenin iç işlerine karışmayacağız. Mustafa Kemal'in dediği gibi, yurtta barışı da dünyada barışı da savunacağız."

- "Başbakan Davutoğlu ile kahvaltıda bir araya gelir misiniz?"

Eşinin, önceki genel seçime göre performansını çok daha iyi bulduğu yönündeki açıklamasının hatırlatılmasıyla Kılıçdaroğlu, "Onun gözlemini bilemiyorum ama ben elimden geldiği kadar çalışıyorum. Yoruldum sözcüğünü 7 Haziran akşamına kadar kullanmak yasak" dedi.

Bir programda, "seçimin ardından Başbakan Davutoğlu ile kahvaltıda bir araya gelir misiniz?" sorusuna "Neden olmasın" yanıtı verdiği hatırlatılan Kılıçdaroğlu'na, "Bunu bir adım öteye götürüp, belki Başbakan Davutoğlu'nu 'gelin eşlerle birlikte kahvaltıda bir araya gelelim' diye siz arar mısınız" sorusu yöneltildi. Kılıçdaroğlu, soruya "Niçin olmasın? Atmosfer müsait, gerginlikler büyük ölçüde bitmiş olur. Hepimiz insanız. Bir araya gelip konuşmak, sohbet etmek, toplumun rahatlaması açısından bizim de böyle davranmamız gayet normal, insani bir şeydir" yanıtını verdi.

-"Önce insanın karnını doyuracaksınız, huzur içinde çalışacak"

Kemal Kılıçdaroğlu , 8 Haziran sabahına ilişkin planları ve öngörüsünün sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Ulusal Kurtuluş Savaşı sonrası Mustafa Kemal Atatürk'ün yaptığı ilk iş, İzmir İktisat Kongresi'ni toplamak olmuştur. Savaş meydanlarında kazanılan zaferlerin, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça ülkenin bağımsızlığının sağlanmayacağına, koruyamayacağına vurgu yapmıştır. O yüzden biz, bu ülkedeki yoksulluğu ve işsizliği bitirmeden, bu iki temel soruna çözüm üretmeden, ülkenin geleceği açısından sağlıklı karar veremeyiz. Önce insanın karnını doyuracaksınız, huzur içinde çalışacak. Onun için diyoruz, mazot çiftçi için 1,5 lira olacak. Niçin olacak, üretecek. Niçin yurt dışından pamuk, buğday, mısır ithal edeyim, kendim üretemiyor muyum? Bir ayıp daha var, saman ithal ettik. Gülünecek bir şey. Kendi ülkemde nasıl saman ithal ederim, o bile oldu."

"Asgari ücretli, 949 lira alıyor. Bu adam bin 500 lirayı aldığı zaman hiç değilse nefes alacak, ona itiraz ediyorlar" diyen Kılıçdaroğlu, ülkenin ekonomik meselelerini çözecekleri vaadinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, ülkenin hukuk açısından sorunları bulunduğunu ileri sürerek, "Bugün resmen Anayasa, Cumhurbaşkanı tarafından çiğneniyor. Tarafsızlık ilkesi tamamen yerle bir edilmiş vaziyette. Aslında iki lidere karşı mücadele ediyoruz. Tek kişi değil. Bunu da tüm vatandaşlarımın insafına terk ediyorum" diye konuştu.

(Bitti)