CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'de

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'de
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir'de
- Kılıçdaroğlu: (1) - "Çocuğun fakirliği kader değil. Ben bütün çocuklarımızı seviyorum, bana oy vermeyen ailelerin çocuklarını bile okulda doyuracağım. Hiç kimse merak etmesin" - "Emin olun asgari ücretin netini bile benden öğrendiler, 949 lira olduğunu bile bilmiyorlardı. Ona da itiraz ettiler, işverene şikayet ettiler. Şimdi biraz da utanarak biz de asgari ücreti yükselteceğiz diyorlar. 13 senedir armut mu topluyordunuz, niye aklınıza gelmedi? Ben söyleyince mi aklınıza geldi"

İZMİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Çocuğun fakirliği kader değil. Ben bütün çocuklarımızı seviyorum, bana oy vermeyen ailelerin çocuklarını bile okulda doyuracağım. Hiç kimse merak etmesin" dedi.

Kılıçdaroğlu, programı kapsamında helikopterle geldiği Bergama ilçesinde partisinin belediye başkanlarıyla bir araya geldikten sonra Cumhuriyet Meydanı'nda halka seslendi. 

Partililerin "Başbakan Kemal" sloganları üzerine Kılıçdaroğlu, "Slogan atmak kolay. Önemli olan hiçbir mazeret üretmeden 1 Kasım'da sandığa gidecek ve oyumuzu kullanacağız. Sadece kendiniz değil, eşinizle, kardeşinizle değil sandığa gitmemiş ya da CHP'ye oy vermemiş bir vatandaşı beraber sandığa götüreceksiniz. Diyeceksiniz ki 'bu seçimler çok önemli Türkiye ateş çemberinden geçiyor.' Herkes Türkiye'nin geleceği ne olacak diyor, endişe ediyor, bu endişeyi aşmamız lazım" diye konuştu.

AK Parti'nin Türkiye'yi 13 yıl yönettiğini ve yol, köprü icraatlarını anlattıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yol, köprü yapmayan hükümet var mı? Bir Keban, bir Telekom yaptın mı? Sattın. Bir Karakaya yaptın mı, bir Atatürk Barajı yaptın mı? Yapmadın. İşin özü, siyaset halkın sorunlarını çözmektir. Bunun için siyasete gireriz. Vatandaşın derdi var ve o derdi çözmek zorundayız. Ben Rahmetli Ecevit'in geleneğinden geliyorum. Ecevit derdi ki 'ne ezilen ne ezen, insanca, hakça bir düzen.'  Ülkemizde 13 yıldır insanca ve hakça bir düzen yok. 22 milyon fakirimiz var, devletin resmi rakamı. 7 milyon hanede oturuyorlar. Aylık gelirleri 300 lira ve altında. Bu hanelerde yüzbinlerce çocuk var ve bu çocuklar doğru dürüst beslenemiyorlar."

- "Ben eski maliyeciyim, para nasıl bulunur bilirim"

Annelere aile sigortası sözü verdiğini hatırlatarak, bir çocuğun akşam yatağa aç girmesinin kader olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Hiçbir çocuk bu ülkede yatağa aç girmeyecek. O evlatlarımıza sahip çıkacağız, fakirliği bu güzel topraklarda tarihe gömeceğiz. İnsanca hakça bir düzen kuracağız" ifadelerini kullandı.

Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere birer maaş ikramiye sözü verdiğini, hala sözünün arkasında olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Buna itiraz ediyorlar, 'nereden bulacaksın parayı' diye. Hiç meraklanmayın ben eski maliyeciyim para nasıl bulunur bilirim" dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, emeklinin bayramlarda torunlarından kaçmasını değil, harçlık vermesini istediğini belirtti. 

Asgari ücreti net bin 500 lira yapacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Emin olun asgari ücretin netini bile benden öğrendiler, 949 lira olduğunu bile bilmiyorlardı. Ona da itiraz ettiler, işverene şikayet ettiler. Şimdi biraz da utanarak 'biz de asgari ücreti yükselteceğiz' diyorlar. 13 senedir armut mu topluyordunuz, niye aklınıza gelmedi? Ben söyleyince mi aklınıza geldi" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu, taşeron işçiliği kaldıracaklarını, işçilerin tamamına kadro vereceklerini, CHP iktidarında çocukların da okula tam gün gideceğini, okulda hiçbir ücret ödemeden yemek yiyeceklerini, akşam eve huzur içinde geleceklerini vadederek, "Çocuğun fakirliği kader değil. Ben bütün çocuklarımızı seviyorum, bana oy vermeyen ailelerin çocuklarını bile okulda doyuracağım. Hiç kimse merak etmesin" dedi. 

Çiftçiye mazotu 1 lira 80 kuruştan vereceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Onlara söyledim, sen yata gemiye mazotu kaça veriyorsun, 1 lira 80'den. Sen yatın sahibini ben traktördekini düşünüyorum. Sen yata binip tatile gideni düşünüyorsun, ben traktöre binip tarlaya gideni. Senin tercihin ondan yana, benim tercihim çiftçiden yana" değerlendirmesini yaptı. 

(Sürecek)