CHP Genel Sekreteri Tekin

CHP Genel Sekreteri Tekin
CHP Genel Sekreteri Tekin
- "(Ege Üniversitesi'ndeki gerginlik) Umut ediyoruz Türkiye'de bu acılar son olur. Ancak güvenlik yasasının tartışıldığı bir ortamda böyle bir olay hem Türkiye'yi hem İzmir'i yasa boğmuştur" - "Sayın Davutoğlu, toplumun çok hassas olduğu bonzai, molotof kokteyli gibi şiddeti andıran konuların istenmediğini söylüyor. Özellikle bu iki madde hemen bu akşam getirin 4 siyasi parti oy verecektir" - "İş Bankasını'nın önüne arkasına baktığınızda son derece şeffaftır CHP gibi. İş bankası konusunda hiçbir tereddüdümüz yoktur"

İZMİR (AA) - CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Ege Üniversitesi yerleşkesinde dün yaşanan gerginliğe değinerek, "Umut ediyoruz Türkiye'de bu acılar son olur. Ancak güvenlik yasasının tartışıldığı bir ortamda böyle bir olay hem Türkiye'yi hem İzmir'i yasa boğmuştur" dedi.

Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ziyaret ettiği partisinin İzmir İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada, dün İzmir'de çok acı bir olay yaşandığını kaydetti. 

Bir öğrencinin hayatını kaybettiğini, biri ağır iki yaralı öğrencinin bulunduğunu hatırlatarak ailelerine geçmiş olsun ve baş sağlığı dilediğini belirten Tekin, "Umut ediyoruz Türkiye'de bu acılar son olur. Ancak güvenlik yasasının tartışıldığı bir ortamda böyle bir olay hem Türkiye'yi hem İzmir'i yasa boğmuştur" dedi.

Gürsel Tekin, olay faillerin bir an önce bulunmasını istedi. 

Tekin açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Anayasa yemini etmesine rağmen AKP 'nin eş başbakanı gibi davranan Sayın Erdoğan, güvenlik yasasının mutlaka geçmesi gerektiğini ifade etti. Bu da şunu gösteriyor ki bu güvenlik yasası sayın Erdoğan'ın köşkünden hazırlanmış, gönderilmiş bir güvenlik yasasıdır. Yani bir güvenlik yasası değil, bir sıkı yönetim yasasıdır. Parlamentoda özgürlüğe, hukuka, adalete inanan bütün siyasi partiler bu mücadeleyi verecektir. Bu mücadeleye nihayet eski cumhurbaşkanı da katıldı. Bu vicdanlı duruşu nedeniyle kendisini kutlamak istiyorum. Sözde başkanlık sistemi tartışmasını başlatan eş genel başkan bana Evren Paşa'yı hatırlattı. Evren Paşa da il il dolaşarak Sunalp'a oy istemişti."

Son günlerde gazetelerde siyasetçilerin, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın çocuklarının tartışıldığını söyleyen Tekin, "Anne baba için çocuk çok değerlidir. Siyasetçilerin, en azından bildik mafya, terör örgütü liderlerinin göstermiş olduğu hassasiyeti göstermemesi çok acı vericidir. Kirli işlere bulaşmış mafya liderleri bile kendi çocuklarını bu pisliğin dışında tutmuştur ama ne yazık ki siyasetçiler bu hassasiyeti gösterememiş, çocuklarının çocuklarını siyasetin kirliliğine alet etmişlerdir. Umut ediyorum ki en azından bundan sonra siyasetçilerin birbirine söz söyleyeceği alanlar olacaktır ama ailenizi, çocuklarını bu alandan muaf tutun derim" diye konuştu.

Milli Güvenlik Yasası ısrarının sürdüğünü söyleyen Gürsel Tekin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sayın Davutoğlu, toplumun çok hassas olduğu bonzai, molotof kokteyli gibi şiddeti andıran konuların istenmediğini söylüyor. Özellikle bu iki madde hemen bu akşam getirin 4 siyasi parti oy verecektir. 

AKP sıkıyönetim yasası istiyor, diyor ki 'ben yargıyı bypass etmek istiyorum, ben hakim ve savcılara güvenmiyorum, valilere devretmek, kaymakamlara devretmek, kendi il başkanlarıma devretmek istiyorum'. 81 ilde AKP valileri aynı zamanda kaymakamlık ve yargıç görevi yapacaktır. Bunu kabul etmek mümkün mü bu valilerin durumunu biliyoruz."

- İş Bankası ilişkisi 

İş Bankası'na ilişkin tartışmalara da değinerek, bankanın uluslararası arenada Türkiye'nin en güvenilir bankası olduğunu ifade eden Tekin, banka ile CHP ilişkisinin, sokaktaki vatandaş ile banka ilişkisi mesafesinde olduğunu söyledi.

Tekin şöyle devam etti "Buna rağmen İş Bankasını bir tartışma konusu yaparak kırılgan ekonomi ile durumun hangi safhaya geleceğini görmemeleri ciddi bir körlüktür diye düşünüyorum. Sayın Ali Babacan'ın bu konuda bir şey söylemesi gerektiğini düşünüyorum. Bir bankaya operasyon yaptınız o bankayla İş Bankasını kıyaslamak mümkün değildir. Kaldı ki o bankanın da büyük bir ekonomik külfeti oldu. İş Bankasının önüne arkasına baktığınızda son derece şeffaftır CHP gibi. İş bankası konusunda hiçbir tereddüdümüz yoktur."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sümeyye Erdoğan'a suikast iddialarına ilişkin açıklamalarını da değerlendiren Tekin, "Avukatın düşkünü derdini mübaşire anlatır diye bir cümle var. Cumhurbaşkanına da başbakana da üzülüyorum, ne kadar çaresiz kalmışlar. İstihbarat kurumları ellerinde, bu lafları ediyorsunuz hodri meydan, elinizde hangi belgeler varsa çıkarmazsanız namertsiniz" dedi. 

Kirliliğe bulaşan bütün gazetelere CHP iktidarında el koyacaklarına ilişkin açıklamada bulunduklarını söyleyen Gürsel Tekin, "Aslında hukuk işlese otomatik olarak el koyulacak. Dün sözde kendisine vekil diyen iki kişi binlerce gazeteci varken üzerine alındı" ifadesini kullandı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti ziyaretinin ardından bir telefon aksesuarları mağazasının açılışına katıldı, esnafla sohbet etti ve vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.