CHP İzmir İl Başkanı Serter:

CHP İzmir İl Başkanı Serter:
CHP İzmir İl Başkanı Serter:
- "Ön seçimde her üyemiz kendi iradesiyle, kendisine yakın gördüğü, çalışmalarından memnun olduğu isimlere oylarını verdiler. Kamuoyunda kadınların listelerde az aldığına dair yorumlara elbette ki katılıyorum ve bu duruma ben de üzülüyorum. Ama bu tarz seçimlerde bu sayının artırılması maalesef ki bizim elimizde değil"

İZMİR (AA) - CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, 29 Mart'taki ön seçimde daha çok kadın aday görmeyi arzuladığını, bunun için çok çalıştıklarını belirterek, ön seçimde her üyenin kendi iradesiyle, kendisine yakın gördüğü isimlere oyunu verdiğini söyledi.

Serter, 29 Mart'taki ön seçime ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, CHP olarak kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığı her zaman hayata geçirdiklerini ifade etti. 

Milletvekili aday listelerinde daha çok kadın aday görmeyi çok arzuladığını savunan Serter, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Ön seçimde her üyemiz kendi iradesiyle, kendisine yakın gördüğü, çalışmalarından memnun olduğu isimlere oylarını verdiler. Yani bu tür seçimlerde maalesef pozitif ayrımcılık yapmak isteseniz bile böyle bir çalışma yapamıyorsunuz. Çünkü bu durum demokratik seçimlere gölge düşürmüş olur. Kamuoyunda kadınların listelerde az aldığına dair yorumlara elbette ki katılıyorum ve bu duruma ben de üzülüyorum. Ama bu tarz seçimlerde bu sayının artırılması maalesef ki bizim elimizde değil. Ama tabi ki genel anlamda bir değerlendirme yapılıp, kadının önemi, bu listelerde olmasının gerekliliği bundan sonrası için üyelerimize anlatılıp, kadın odaklı bir örgüt çalışması yapılabilir. Bu durumu genel merkezimizin irdeleyeceğine eminim. Aksi takdirde, kadınlarımız yoksa hep bir eksiğiz demektir."

Daha çok kadın milletvekili için çok çalıştıklarına ve çağrı yaptıklarına dikkati çeken Serter, ancak özgür iradeye müdahalenin söz konusu olamayacağını kaydetti.