CHP İzmir İl Başkanı Serter:

CHP İzmir İl Başkanı Serter:
CHP İzmir İl Başkanı Serter:
- "7 Haziran'dan sonra bizim yüzde 60 bütünlüğümüz vardı koalisyon kurma şansımız olarak. Fakat MHP liderinin 'Hayır da hayır' demesinin sonuçları 1 Kasım olarak ortada. Kendileri 5-6 puan eksildiler, neredeyse baraj altı kalacaklardı"

İZMİR (AA) - CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, "7 Haziran'dan sonra bizim yüzde 60 bütünlüğümüz vardı koalisyon kurma şansımız olarak. Fakat MHP liderinin 'Hayır da hayır' demesinin sonuçları 1 Kasım olarak ortada. Kendileri 5-6 puan eksildiler, neredeyse baraj altı kalacaklardı" dedi.

Serter, CHP'li milletvekilleri ve partililerle birlikte yaptığı basın açıklamasında, 2015 yılının ikinci seçiminde çıkan sonuçların tüm vatandaşlara hayırlı olmasını diledi.

CHP'nin oylarını "bir tık" artırdığını, yine de arzu edilen sonuçların alınamadığını söyleyen Bedri Serter, partisinin yüzde 46,6 ile İzmir'de yine birinci parti olduğunu ifade etti.

İzmir'de AK Parti'den açık ara önde bulunduklarını belirten Serter, CHP'ye oy veren tüm İzmirlilere teşekkür etti. 

Serter, son süreçte ilden milletvekili sayısını 12'den 14'e çıkardıklarını dile getirerek, resmi olmayan seçim sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

"7 Haziran'dan sonra bizim yüzde 60 bütünlüğümüz vardı koalisyon kurma şansımız olarak. Fakat MHP liderinin 'Hayır da hayır' demesinin sonuçları 1 Kasım olarak ortada. Kendileri 5-6 puan eksildiler, neredeyse baraj altı kalacaklardı. 7 Haziran'da Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun bütün çırpınışlarına rağmen o koalisyonu kurdurmadılar. Eğer o koalisyon kurulsaydı Türkiye bambaşka bir çehrede, bambaşka bir demokrasi ile özgürlükle iç içe olacaktı. 7 Haziran'dan sonra gelişen olaylar da olmayacaktı diye düşünüyorum."

Bedri Serter, "HDP'ye giden bazı emanet oyların" da CHP'ye döndüğünü hissettiklerini söyledi.

AK Parti'nin tek başına iktidar kuracağını seçim sonuçlarının gösterdiğini aktaran Serter, "Biraz evvel Genel Başkan ile görüştük. O da sükunetle izliyor sonuçları. 'Birkaç puan daha yukarıda olacağımızı bekliyorduk ama Türkiye için hayırlısı buysa bu olsun' dedi. Böyle çok kısa bir görüşmemiz geçti" diye konuştu.

- CHP Parti Meclisi Üyesi Çıray

CHP Parti Meclisi Üyesi Aytun Çıray da AK Parti'nin 7 Haziran'dan sonra "HDP'yi baraj altına düşürmek" ve "MHP'den oyları AK Parti'ye aktarmak" için strateji planladığını belirterek, şöyle dedi:

"İktidar bu stratejide başarılı olmuştur. HDP ve MHP milletin mesajını okuyamamıştır. Her iki parti de radikal milliyetçilik yaparak milletin mesajını almadıklarını ortaya koydu. Millet de şimdi bir irade ortaya koydu. Daha fazla değerlendirmek için sonuçları beklemek gerekiyor." 

Resmi olmayan sonuçlara göre 1 Kasım genel seçimlerinde İzmir 1. ve 2. bölgelerden milletvekili seçilen Murat Bakan ve Kamil Okyay Sındır da buruk bir sevinç yaşadıklarını, kenti en iyi şekilde TBMM'de temsil edeceklerini ifade etti.