CHP İzmir Milletvekili Balbay:

CHP İzmir Milletvekili Balbay:
CHP İzmir Milletvekili Balbay:
- "Zekeriya Öz paraleldi, eşkenardı, dörtgendi, çaprazdı onlar mesele değil. Bir hukuksuzluk bataklığı yarattı" - "Şimdi kendisi de bu bataklıktan kaçarak kurtulmaya çalışıyor. Kendisinde bir nebze vicdan varsa 2007-2009 dönemini açıklıkla paylaşmasını istiyorum"

İZMİR (AA) - CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, "Zekeriya Öz paraleldi, eşkenardı, dörtgendi, çaprazdı onlar mesele değil. Bir hukuksuzluk bataklığı yarattı. Şimdi kendisi de bu bataklıktan kaçarak kurtulmaya çalışıyor. Kendisinde  bir nebze vicdan varsa 2007-2009 dönemini açıklıkla paylaşmasını istiyorum" dedi. 

CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter, İzmir milletvekilleri Mustafa Balbay, Tacettin Bayır ve Musa Çam, düzenledikleri basın toplantısında, terör olaylarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Mustafa Balbay, AK Parti 'nin CHP'yi terör örgütleriyle beraber hareket edermiş gibi göstermeye çalıştığını savunarak, 1 ayda 32 şehit verildiğini, bunun sorumlusunun AK Parti olduğunu ileri sürdü.

Şehit acısının sadece "düştüğü yeri" değil, tüm Türkiye'yi yaktığını dile getiren Mustafa Balbay, "Son 1 ayda artan terör faaliyetleri nedeniyle aklımıza onlarca soru gelmektedir. AKP , tek başına iktidarı kaybetmemek için HDP'yi terör örgütü gibi gösterip barajın altına itmek, CHP'yi terör örgütüyle beraber hareket edermiş gibi göstermek ve MHP 'yi de nötrolize etmek mi istiyor?" ifadelerini kullandı.

- Koalisyon görüşmeleri

AK Parti-CHP arasındaki koalisyon görüşmelerine ilişkin değerlendirmede bulunan Mustafa Balbay, "AKP 4 kez anket yaptı. Hiçbirinde istedikleri oy oranına ulaşamadı. Yakın gelecekte kendilerine göre en ideal zamanı ayarlayıp seçime gitme planı yapıyorlar. Azınlık hükümeti olabilir. Dileriz gerçekten CHP'nin ana hedeflerinin gerçekleşmesi kaydıyla bir zemin hazırlanabilir" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 45 gün dolmadan hükümeti kurma görevini iade etmesi gerektiğini iddia eden Mustafa Balbay, "Siz kuramazsınız diyorlar. Nereden biliyorsunuz, niyet mi okudunuz, bizimle koalisyon kuracak kişileri rehin mi aldınız. Makul süre zaten geçti. Ama artık emaneti, Cumhurbaşkanı'na iade etmesi ve görevin CHP'ye verilmesi gerekiyor. Türkiye'de Ecevit yüzde 22, Mesut Yılmaz yüzde 24 , Erbakan yüzde 25 ile başbakan oldu arkadaşlar" dedi.

- Zekeriya Öz 

Haklarında yakalama kararı çıkarılan eski savcı Zekeriya Öz'ün yurt dışına kaçmasına ilişkin de Balbay, kendisinin yargılandığı dönemde yurt dışına kaçma şüphesiyle tahliye taleplerinin kabul edilmediğini hatırlattı. 

Zekeriya Öz'ün kendisini saatlerce sorguladığını anlatan Mustafa Balbay, "Zekeriya Öz paraleldi, eşkenardı, dörtgendi, çaprazdı onlar mesele değil. Bir hukuksuzluk bataklığı yarattı. Şimdi kendisi de bu bataklıktan kaçarak kurtulmaya çalışıyor. Kendisinde  bir nebze vicdan varsa 2007-2009 dönemini açıklıkla paylaşmasını istiyorum" şeklinde konuştu.

- Bayır: "Barış isteyen herkesle kol kola gireriz"

Tacettin Bayır ise AK Parti İl Başkanlığı tarafından HDP ile barış bloğu adı altında işbirliği yapmakla suçlandıklarını belirterek, "Terörün her türlüsüne karşı olduğumuz gibi barış isteyen herkesle de kol kola gireriz" dedi.  

Musa Çam da AK Parti İzmir Milletvekili Cemil Şeboy'un açıklamalarının siyaseten ve ahlaken doğru bir yaklaşım olmadığını savundu.

CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter ise AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nın açıklamalarını kınadıklarını, CHP'nin terörün bitmesi ve Türkiye'de gerçek barış ve huzurun sağlanması için samimiyetle çalışan tek parti olduğunu söyledi.