Çiftçinin "zirai don" endişesi

Çiftçinin "zirai don" endişesi
Çiftçinin "zirai don" endişesi
- Zirai don nedeniyle geçen yıl mart ayında ürünleri zarar gören çiftçiler, havaların sert geçmesinden ötürü bu yıl da aynı tedirginliği yaşıyor - Manisa Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Okur: "Özelliikle bizim superior dediğimiz, erkenci üzüm çeşidinde zarar büyük" - İzmir Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Oray: "Üreticilerimiz yeniden korkulu rüya görmeye başladı" - Malatya Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Solmaz: "Üretici malını satıp parasını cebine koymadığı müddetçe tedirgindir"

İZMİR (AA) - AHMET BAYRAM - Yurdun büyük bölümünde geçen yıl 30 Mart'ta etkili olan zirai don nedeniyle kayısı, kiraz, erik, fındık ve üzüm gibi pek çok ürünü zarar gören çiftçiler, ağaçların çiçek açtığı bu dönemde de zirai don tedirginliği yaşıyor.

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cumartesi gecesi yaşanan don nedeniyle Malatya genelinde kayısıların zarar gördüğünü belirterek, "Bazı kesimlerde kesin olmamakla birlikte yüzde 70-80 zarar görünüyor. 10-15 gün sonra donun zararları kesin olarak ortaya çıkar. Malatya geneli dondan etkilendi diyebiliriz. Örneğin, Yazıhan ilçemizde şu anda yüzde 70 civarında görünüyor" dedi.

Bu yıl ağaçların üzerindeki çiçeklere göre iyi ölçüde rekolte tahmin ettiklerini anlatan Solmaz, "Gerçekleşen dondan sonra su an ne olur tam kestiremiyoruz. Geçen yıl kayısıda yüzde 95 civarında bir zarar vardı. Üretici, geçen yılki zarardan sonra bu yıl da aynı endişeyi taşıyor. Üretici malını satıp parasını cebine koymadığı müddetçe tedirgindir" diye konuştu.

Solmaz, don zararının kayısı fiyatlarını çok etkilemeyeceğini savunarak, "Şu anda Malatya'da sarı kuru kayısının kilogramı 15 liraya kadar düştü, gün kurusunun kilogramı ise 20-25 lira arasında değişiyor, aynı seviyede devam eder" ifadesini kullandı. 

- Kiraz risk altında

Türkiye 'nin kiraz üretiminin önemli bölümünün karşılandığı İzmir'in Kemalpaşa ilçesindeki meyve ağaçlarının da don tehdidiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. 

Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, ilçede son günlerde birkaç kez zirai don yaşandığını söyledi.

Sigortalı olan alanlarda TARSİM eksperlerinin hasar tespit çalışması yaptığını anlatan Oray, "Özellikle alçak kesimlerde erken çiçek açan kiraz, erik ve şeftalide zarar var. Şu an daha meyve görünmediği için zararın büyüklüğünü tahmin etmek zor. Zarar tam olarak hasat zamanı tespit edilebilecek. Ne olacağı daha belli değil, mart ayındaki zirai dondan sonra üreticilerimiz yeniden korkulu rüya görmeye başladı" dedi.

- Fındık üreticisi 15 Nisan'ı bekliyor

Geçen yılki dondan etkilenen bir başka ürün olan fındıkta, bu yıl donma yaşanmadığı ancak riskin devam ettiği bildirildi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, geçen yıl neredeyse tamamının dondan etkilendiğine işaret ederek, "Şu ana kadar bizim bölgemizde zirai don olmadı. Hafta sonu yüksek kesimlere kar yağdı ama don gerçekleşmedi, teğet geçti diyebiliriz. Bu yıl, geçen yılın iki kadar tarımsal sigorta poliçesi yapılmış, 180 bin civarında poliçe kesilmiş. Bundan sonra büyük sıkıntı beklemiyoruz ama üreticide tedirginlik var. Üretici, bu tedirginliği 15 nisana kadar yaşar" değerlendirmesini yaptı.

- Erkenci üzümde don tehlikesi

Türkiye'nin sofralık üzüm üretiminin önemli bölümünü karşılayan ve çekirdeksiz Sultaniye üzümü ile meşhur Manisa'daki üzüm bağları da dondan etkilendi. 

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, ilçede yaşanan don olayları nedeniyle bağlardaki üzümde yüzde 30-70 arasında zarar olduğunu savunarak "Diğer ilçelerdeki ziraat odası başkanlarıyla görüştüm. Alaşehir, Salihli, Sarıgöl'de de lokal olarak dondan etkilenen bağlar var. özellikle bizim 'superior' dediğimiz, erkenci üzüm çeşidinde zarar büyük. Dondan en fazla etkilenen ilçe Saruhanlı diyebiliriz, sıkıntı büyük. Bu şartlarda rekoltenin düşeceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.