Çin'de Türk zeytinyağı

Çin'de Türk zeytinyağı
Çin'de Türk zeytinyağı
- Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen fuarda Türk zeytini ve zeytinyağını tanıttı

İZMİR (AA) - Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) , Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenen China International (Guanghzou) Edible Oil Olive Exhibition 2015 Fuarı'nda Türk zeytini ve zeytinyağının tanıtımını gerçekleştirdi. 

Ege İhracatçı Birlikleri'nden (EİB) yapılan açıklamaya göre, Guangdong eyaletinin başkenti Guangzhou'daki fuarda stant açan ZZTK, Malezya, Hong Kong'tan gelen katılımcılara Türk zeytini ve zeytinyağı hakkında bilgi verdi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Komite Başkanı Kadri Gündeş, Guangdong'un, 100 milyonu aşkın nüfusuyla Çin'in en büyük eyaleti olduğunu, Çin'in toplam dış ticaret hacminin yüzde 40'nın burada gerçekleştirildiğini kaydetti.

Guangdong eyaletinin gıda ithalatının yıllık 18 milyar doları geçtiğini ve bu nedenle Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Gündeş, şunları kaydetti:

"Çin'in gelir düzeyi yüksek bölgelerinin başında gelen bu bölgeye Türkiye 'nin zeytinyağı ihracatını artırmak istiyoruz. Çin Halk Cumhuriyeti'nin yıllık ortalama 35 bin ton olan zeytinyağı ithalatının 2020 yılında 50 bin tona çıkacağı öngörülüyor. Bu çerçevede Türkiye'nin Çin pazarındaki payını yüzde 10'a yükseltmeyi hedefliyoruz. Türkiye, 2011 yılında Çin'e 453 ton zeytinyağı ihraç ederken, bu rakam 2012 yılında 898 tona, 2013 yılında bin 28 tona ve 2014 yılında bin 172 tona yükseldi. Hedefimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz."