Devlet Tiyatroları'nın ilk ilçe sahnesi Urla'da

Devlet Tiyatroları'nın ilk ilçe sahnesi Urla'da
Devlet Tiyatroları'nın ilk ilçe sahnesi Urla'da
- Devlet Tiyatroları'nın ilk ilçe sahnesinin perdesi, Urlalı yazar ve şair Necati Cumalı'nın "Bakanı Bekliyoruz" adlı oyununun prömiyeriyle açıldı

İZMİR (AA) - Devlet Tiyatroları'nın ilk ilçe sahnesi, Urlalı yazar ve şair Necati Cumalı'nın "Bakanı Bekliyoruz" adlı oyununun prömiyeriyle İzmir'in Urla ilçesinde açıldı. 

Oyun öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, "Devlet Tiyatroları'nın Urla'da sahne açması ilk olarak bizim için bir hayaldi. Ama o hayal bu akşam gerçeğe dönüştü. Bademler Mahallemizde ülkemizin ilk köy tiyatrosu var. Urla tiyatro açısından önemli bir yer. Devlet tiyatrosu 21 ilde var. İlk defa bir ilçede de olacak. Sayenizde bu ilçenin de Urla olmasını hak ettiğini düşünüyorum. Urla çok özel ve güzel bir bölge. Kültürümüze de sahip çıkmamızdan dolayı da bu sahne bizim çok önemliydi" dedi.

"Sahneler kapanmasın" diyen Uyar, "Biz yerel yönetimler olarak elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

-"Devlet Tiyatroları Cumhuriyet Projesidir"-

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik de Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ile örnek bir çalışma gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Birçok Cumhuriyet kurumunun güncelleşme ihtiyacı duyduğuna işaret eden Birecik, şunları dile getirdi:

"66 yıllık bir kurum olan Devlet Tiyatroları, Cumhuriyet projesidir. Biz bunu çağımızın gereklerine göre yapmakla mükellef olan ortalama bir vatan milliyetçisi yöneticileriyiz. Büyük bir samimiyetle başkanın elini sıkıyorum çünkü bu vatanın bu ülkenin bu tür ileri atılımlara ihtiyacı var. Ülke için belki küçük ama bizim için büyük bir hareket. Urla'ya gelmek bir açılımdır. Bu örnek bir model, çalışma olacak ve ülkenin dört bir yanında böyle muhabir sahnelerimiz olacak. Devlet Tiyatroları böyle büyüyecek." 

"Şu an bu kadar heyecanlanacağımı hiç düşünmemiştim. Uzunca bir süredir kurumumla ve başkanımla beraber bu güne hazırlanıyorduk" diyerek konuşmasına başlayan İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Tayfun Eraslan ise "Yeni bir sahne açmak, yeni bir pencere açmak bizlerin hep hayali hep heyecanı. Bu enerji birleşiminden doğan sinerji herkese, başka yerel yönetimlere de örnek olur" değerlendirmesinde bulundu.

Prömiyerin sonunda sahneye çıkan İzmir Valisi Mustafa Toprak "Sanatın sergilenebilmesi için bir sahne gerekiyordu, bu sahneyi Devlet Tiyatroları'na sağlayan ilçe başkanımızı ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnşallah bu bina nice güzelliklere sahne olacak ve Sanat Sokağı ile birlikte, Sanat Sokağı'nın yenileme projesi ile birlikte sanat alanında çok önemli fonksiyonlar edeceğini biliyorum ve güveniyorum. Yeniden teşekkürler" dedi.

Kaymakam Murat Sefa Demiryürek ve Belediye Başkanı Sibel Uyar, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik ve İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Tayfun Eraslan'a çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Geceye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı.