Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz:

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz:
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yılmaz:
- "Bir kitap düşünün muallim-i rahmandır. Bu kitap, rahmet, şifa ve mürşittir. Kur'an en zor zamanlarda insanlara çıkış yolu gösterir"

İZMİR (AA) - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, "Bir kitap düşünün muallim-i rahmandır. Bu kitap rahmet, şifa ve mürşittir. Kur'an en zor zamanlarda insanlara çıkış yolu gösterir" dedi.

Kestanepazarı Kur'an kurslarında 2014-2015 döneminde hafızlık eğitimlerini tamamlayan 110 öğrenci, Karabağlar Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'ndaki törenle diplomalarını aldı. 

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Yılmaz, Kur'an'ın öğreticisinin Allah olduğuna dikkati çekti.

"Bir kitap düşünün muallim-i rahmandır. Bu kitap rahmet, şifa ve mürşittir. Allah, Kur'an'ı resulünün kalbine indirmiştir. Allah resulü, aldığı bu görevle onun hem tebliğcisi hem de açıklayıcısı olmuştur" ifadelerini kullanan Yılmaz, Kur'an'ın en zor zamanlarda insanlara çıkış yolu gösterdiğini vurguladı.

İzmir Valisi Mustafa Toprak da Kur'an'ı ezberleyen hafızları ve onların üzerinde emeği geçenleri kutlayarak, "Kur'an Allah'ın kelamı, onun ipi. Biz o ipe ne kadar iyi sarılırsak kurtuluşa ereriz" diye konuştu.

İl Müftüsü Ramazan Muslu ise bu yıl 70'inci yılını kutlayan Kestanepazarı Kur'an kurslarından 110 hafızı mezun etmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Kur'an'ın ona zihin ve gönül dünyasını açanlara her gün yeniden indiğini belirten Muslu, "Kur'an, onu hakkıyla okuyana hayra kapı açmaya devam etmektedir. Yeter ki onu ilk defa iniyormuş gibi okuyalım" dedi.

Hazreti Muhammed'in Kur'an'ı nasıl okuduğunu anlatan Muslu, "Düzenli Kur'an okumak onun sünnetidir. Kur'an'ı düzgün okumayı önemsediği gibi müminleri de Kur'an'ı ezberlemeye teşvik ederdi" diye konuştu.

Konuşmaların ardından programdaki Kur'an tilavetleri devam etti. Daha sonra hafızlara diplomaları verildi. 

Öte yandan, törende davetliler salona sığmadı. Bazı davetliler, töreni salon dışına kurulan ekranlardan takip etti.