Diyarbakır'daki terör saldırısına tepkiler

Diyarbakır'daki terör saldırısına tepkiler
Diyarbakır'daki terör saldırısına tepkiler
- İzmir Barosu: - "Bu menfur olay ülkemiz ve hukuk camiamızı derinden üzmüştür, hızlı ve etkin bir soruşturma yapılarak menfur olayın faillerinin bir an önce ortaya çıkarılarak yargı sürecinin adil bir biçimde işletilmesini bekliyoruz"

İZMİR (AA) - İzmir Barosu, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör saldırısı sonucu Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybetmesi ve bir polis memurunun şehit edilmesi nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Barodan yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır'ın Balıkçılarbaşı bölgesinde bulunan ve daha önceki çatışmalarda zarar gören kentin simgelerinden tarihi 4 ayaklı minare  önünde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin açıklama yaptıktan sonra katledildiği belirtildi. 

Aynı olayda bir polisimizin de şehit olduğunun kaydedildiği açıklamada, "Baro Başkanımız Avukat Tahir Elçi'nin katlini, polisimizin şehit edilmesini ve bundan önce  yaşadığımız daha yüzlerce saldırıyı bir kez daha lanetliyoruz. Bu menfur olay ülkemiz ve hukuk camiamızı derinden üzmüştür. Hızlı ve  etkin bir soruşturma yapılarak menfur olayın faillerinin bir an önce  ortaya çıkarılarak yargı  sürecinin adil bir biçimde işletilmesini bekliyoruz" ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Şimdiye değin yaptığımız üzere bundan sonra da milletimiz, ülkemiz ve  mesleğimiz için hukukun üstünlüğünü, temel hak ve özgürlükleri, Türkiye  Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesini temsil eden temel ilkeleri savunmaya aynı kararlılıkla devam edeceğimizin bilinmesini isteriz. Gün, artık evvelki günden ve dünden ders alma, kutuplaşmaları bitirme, farklı düşüncelerin demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu anlama, hukuka ve yargıya inancı yeniden tesis etme ve birlik olma günümüzdür.

Baro Başkanımız Avukat Tahir Elçi'ye ve şehit polisimize rahmet, kederli aileleri ile ülkemiz ve hukuk camiamıza başsağlığı dileriz."