Doğaltaş ihracatında işlenmiş ürünün payı artıyor

Doğaltaş ihracatında işlenmiş ürünün payı artıyor
Doğaltaş ihracatında işlenmiş ürünün payı artıyor
- İşlenmiş ürünlerin ihracattaki payı Türkiye genelinde yüzde 55'e, Ege Bölgesi'nde yüzde 70'e ulaştı

İZMİR (AA) - Doğaltaş sektörü ihracatında işlenmiş ürünlerin payının Türkiye genelinde yüzde 55'e, Ege Bölgesi'nde yüzde 70'e ulaştığı belirtildi.

Ege İhracatçılar Birliğinden yapılan açıklamaya göre, doğaltaş sektörü, ihracatta yaşanan düşüşü işlenmiş ürüne yönelerek telafi etmeye çalışıyor.

Çin'in blok doğaltaş alımını azaltması sonrası sektörde yaşanan büyük kayıp , katma değerli ürün ihracatıyla aşılıyor. Doğaltaş ihracatında işlenmiş ürünlerin payı Türkiye genelinde yüzde 55'e ulaşırken, bu oran Ege Bölgesi'nde yüzde 70'e dayandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, dünya doğaltaş pazarını doğru analiz edip potansiyelin doğru değerlendirilmesi durumunda ihracatlarını kısa vadede 2-3 katına çıkarabileceklerini belirtti.

İşlenmiş ürünün toplam ihracattaki payının hızla arttığına işaret eden Kaya, şunları kaydetti:

"İşlenmiş mermer ihracatının bir önceki yıl gerçekleştirilen ihracat seviyesini koruması ve blok mermer ihracatında da aynı dönem için sert düşüş yaşanması sonrasında, işlenmiş ürün ihracatı toplam ihracatımızın içinde yüzde 55'e geldi. Ege Bölgesi'nde bu oran yüzde 70'e ulaştı. Sektörümüz artık yurtdışına sadece doğaltaş ihraç etmenin de ötesine geçmiş durumda. Biz doğrudan mimari projelerin uygulamasını yapıyoruz. Tasarım artık sektörümüzün en önemli bileşenlerinden biri. Yıllardır bu konuda İtalya'nın gerisinde kalmanın eksikliğini çektik ama artık katma değerli ürün ihraç etmenin önemini sektörümüz anladı. Bir projenin uygulamasını almanız durumunda, sattığınız malın değeri 3 katına çıkıyor."

Türk doğaltaş sektöründe tasarım ekipleri kurma yönünde artan bir eğilim olduğuna işaret eden Kaya, 2,2 milyar dolar seviyesindeki ihracatlarını 2023'de 7 milyar dolara çıkaracak dönüşüm içerisinde olduklarını vurguladı.

Cari açığın ilacının doğaltaş sektörü olduğunu vurgulayan Kaya, ithal girdisi en az olan doğaltaş sektörünün yaptığı ihracatın yüzde 90'ından fazlasının Türkiye'ye katma değer olarak döndüğünün altını çizdi.