Domateste "sözleşme ihlali" iddiası

Domateste "sözleşme ihlali" iddiası
Domateste "sözleşme ihlali" iddiası
- CHP Grup Başkanvekili Özel: "Salça fabrikaları, üreticiyle yaptıkları sözleşmeleri ihlal ediyor. Rekabet Kurumu ve bakanlığı göreve davet ediyorum"

MANİSA (AA) - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, salça üreticisi firmaların domates üreticileriyle yaptığı sözleşmeleri ihlal edip, düşük fiyatlarla ürün aldığını savunarak, konuyla ilgili Rekabet Kurumu ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını göreve davet ettiğini söyledi.

Saruhanlı ilçesine bağlı Halitpaşa Mahallesi'ndeki domates alım merkezini ziyaret eden Özel, domates üreticilerinin sorunlarını dinledi.

Gazetecilere açıklama yapan Özel, domateste rekoltesinin yüksek olması sonucu fiyatın düştüğünü, bu durumun domates tarımının yoğun olduğu Ege Bölgesi'nde büyük sıkıntılara neden olduğunu söyledi.

Görüştüğü çiftçilerin, salça üreticisi firmaların fiyat düşüşünü fırsata çevirdiğinden yakındığını dile getiren Özel, firmaların sezon başında kilogramı 23 kuruş üzerinden sözleşme imzalamasına rağmen çeşitli gerekçelerle sözleşme şartlarını yerine getirmeyip kilogramı 10 kuruştan ürün aldığını ileri sürdü.

Özel, şöyle konuştu:

"Bu çiftçi karınca gibi ezilmeye mahkum mu? Bu karıncanın bir kardeşi yok mu? Rekabet Kurumu'na sesleniyorum. Hep güçlüyü mü koruyacaksınız? Burada haksız rekabet ederek 23 liradan sözleşme yaptıkları çiftçiyi bırakıp diğer taraftan 10 kuruştan domates alarak sözünü tutmayan salça tröstlerine, 8-10 tane salça fabrikası sahibinin eline on binlerce çiftçimizi mahkum mu bırakacaksınız ? Rekabet Kurumu ve bakanlığı göreve davet ediyorum. 

Burada sorumluluk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'indir ve hükümetindir. Hükümete sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Bakanlığın otoritesi bu firmaların üzerinde tutulmalı, çiftçi kaderine terk edilmemeli. Aksi taktirde bugün ette yaşananlar gelecek yıl domateste yaşanacak, çiftçi 'yeter artık' diyerek üretimi bırakacak ve vatandaş domatesi 10 kuruştan değil 10 liradan alacak."

Konuyla ilgili TBMM 'de soru önergesi vereceğini de belirten Özel, açıklaması sonrası domates tarlalarında incelemede bulundu.