Dünya Allerji Haftası

Dünya Allerji Haftası
Dünya Allerji Haftası
- Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği organizasyonunda Ege Üniversitesi'ndeki öğrenci ve hastalar allerjik hastalıklar hakkında bilgilendirildi

İZMİR (AA) - Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği organizasyonunda Ege Üniversitesi'ndeki (EÜ)  öğrenci ve hastalar allerjik hastalıklar hakkında bilgilendirildi. 

Dünya Allerji Haftası dolayısıyla EÜ Tıp Fakültesi Muhiddin Erel Amfisi'nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında immünoloji uzmanları Prof. Dr. Okan Gülbahar, Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen ve Dr. Ceyda Tunakan Dalgıç, en sık rastlanan allerji türlerini anlattı.

Prof. Dr. Nihal Mete Gökmen, saman nezlesi, allerjik astım ve arı allerjisi tedavisine yönelik konuşmasında, hastaların öncelikle allerjenden kaçınması, ilaç tedavisine ve immünoterapiye başvurması gerekebileceğini kaydetti. 

Tedaviyle tek allerjene duyarlı hastanın çoklu allerjene duyarlı hale gelmesinin engellenebileceğini belirten Gökmen, tedavinin yüzde 40-70 oranında faydalı olabileceğini, faydasız tedavinin 1 yıl içinde sonlandırılması gerektiğini söyledi.