"Dünya Çocuk Günü"

"Dünya Çocuk Günü"
"Dünya Çocuk Günü"
- İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Kadan: - "Göçmen çocukların her türlü ihmal, istismar ve sömürüye karşı korunmasını sağlayacak ulusal ve uluslararası mekanizmalar oluşturulmalıdır"

İZMİR (AA) - İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nuriye Kadan, Savaştan kaçan sığınmacı çocukların her türlü ihmal, istismar ve sömürüye karşı korunmasını sağlayacak ulusal ve uluslararası mekanizmaların oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Kadan, baro başkanı Aydın Özcan ve merkez üyeleriyle "5 Ekim Dünya Çocuk Günü'"  dolayısıyla İzmir Adliyesi baro biriminde basın toplantısı düzenledi.

Çocuk Hakları Sözleşmesini ilk imzalayan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu hatırlatan Kadan, uluslararası sözleşmeler ışığında 18 yaşına kadar her bireyin "çocuk" kabul edildiğini söyledi.

Dünya genelinde acımasızca sürüp giden savaşların ve güç gösterilerinin ortasında kalan çocukların çoğunlukla yaşamlarını yitirdiğini, sakat kaldığını, ailelerini kaybettiğini, sığındıkları ülkelerde hayatta kalma mücadelesi verdiğini hatırlatan Kadan, şunları kaydetti:

"Anayasanın 16. maddesinde temel hak ve hürriyetlerin yabancılar için milletlerarası hukuka uygun olarak, ancak kanun ile sınırlanabileceği belirtildiğinden, mülteci ve sığınmacıların temel hak ve özgürlükler açısından vatandaşlarla eşit konuma sahip olduğu unutulmamalı. Göçmen çocukların her türlü ihmal, istismar ve sömürüye karşı korunmasını sağlayacak ulusal ve uluslar arası mekanizmalar oluşturulmalıdır."

Kadan, ayrıca çocuk işçiliğinin uluslararası bir sorun olduğunu sözlerine ekledi.