EBSO Başkanı Yorgancılar:

EBSO Başkanı Yorgancılar:
EBSO Başkanı Yorgancılar:
- "Barış olmadan, hukuk olmadan ne toplumsal huzuru sağlayabiliriz ne de ekonomiyi başarıyla yürütebiliriz"

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclisi, terör gündemiyle olağanüstü toplandı. 

EBSO Meclis Başkanı Salih Esen yönetimindeki toplantıya yakalarında siyah kurdeleyle gelen sanayiciler, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk , silah arkadaşları ve terör olaylarında şehit olanlar için saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı'nı okudu. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Esen, 51 meclis üyesinin önergesi üzerine terör gündemiyle olağanüstü toplanma kararı aldıklarını, seçimlerin ardından her güne şehit haberleriyle uyandıklarını belirtti. 

Terör olaylarında son 35 yılda 35 bini aşkın vatandaşın hayatını kaybettiğini vurgulayan Esen, derin toplumsal yaralar açan olayların maddi bilançosunun ise 400 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Şiddet sarmalının artık kontrolden çıktığını kaydeden Esen, basın kuruluşlarına yapılan saldırıların, HDP binalarının yakılmasının demokrasiye dair umutları yok ettiğini ve Türkiye 'yi 3. dünya ülkesi düzeyine gerilettiğini ifade etti. 

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar da 7 Haziran'dan bu yana bir kabusu yaşadıklarını ifade ederek, "Yeni bir hikayeye ihtiyacımız vardı. Bugün kaosla ve acıyla örülü bir hikayenin içindeyiz ve bu hikayenin mutlu sonla bitmesi için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız demek için buradayız" diye konuştu. 

Silahların acilen susturulmasını isteyen Yorgancılar, TBMM'nin bir an evvel tatili bırakıp göreve başlaması ve şiddet olaylarının son bulması gerektiğini söyledi. 

İzmir'den barış çağrısı yaptıklarını kaydeden Yorgancılar, şöyle konuştu:

"Barış olmadan, hukuk olmadan ne toplumsal huzuru sağlayabiliriz ne de ekonomiyi başarıyla yürütebiliriz. Bizler de ne üretebiliriz, ne istihdam artırabiliriz ne de ihracat pazarları arayabiliriz. Önce güvenlik, önce huzurdur önemli olan. Türkiye Cumhuriyeti'nin herkes gücünün ve büyüklüğünün farkındadır. O nedenle söz konusu terör örgütü güçlendirilmiş, desteklenmiştir. Hepimiz biliyoruz ki şu an bu durumdan haz duyan dış güçler vardır ancak tarih yazan bir devleti, dün olduğu gibi bugün de yarın da kimse bölmeyi başaramayacaktır."