Efes'in "Dünya Miras Listesi"ne alınması

Efes'in "Dünya Miras Listesi"ne alınması
Efes'in "Dünya Miras Listesi"ne alınması
- ETİK Başkanı İşler: - "Yaklaşık 2 milyon ziyaretçi sayısı olan Efes'in Bergama ile İzmir'in inanç ve kültür turizmine destek vereceğini ve bu değerlerin gelecek nesillere taşınmasının birer sorumluluk olduğunu bu hamleyle vurgulamış oldu"

İZMİR (AA) - Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınmasına ilişkin, "Yaklaşık 2 milyon ziyaretçi sayısı olan Efes'in Bergama ile İzmir'in inanç ve kültür turizmine destek vereceğini ve bu değerlerin gelecek nesillere taşınmasının birer sorumluluk olduğunu bu hamleyle vurgulamış oldu" ifadesini kullandı.

İşler, yaptığı yazılı açıklamada, İzmir'in tarihe ve kültüre gösterdiği önemin meyvelerin toplandığını belirterek, Efes Antik Kenti'nin geçmişiyle inanç kültürünün yanı sıra, ayın zamanda en önemli bilim, liman şehri ve ticaret merkezi olduğunu bildirdi.

 Efes Antik Kenti'nin, tüm dünyada ortak kültürel miras olarak tasdik edildiğini vurgulayan İşler, şöyle devam etti:

"Adaylık süreci boyunca da özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Valiliği ve Selçuk Belediyesi, bu noktada çok büyük bir çaba sarf etmiştir. Dünya miras listesine giren onbeşinci büyük eseri İzmir turizmine kazandırdılar. Emeği geçen herkese tüm turizm sektörü ve camiası adına teşekkürlerimi sunuyorum. Sonuç olarak yaklaşık 2 milyon ziyaretçi sayısı olan Efes'in Bergama ile İzmir'in inanç ve kültür turizmine destek vereceğini ve bu değerlerin gelecek nesillere taşınmasının birer sorumluluk olduğunu bu hamleyle vurgulamış oldu."

İşler, bundan sonra bu değerin katma değere çevrilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Burada her kesimin bu değerleri tanıtması ve daha fazla turist getirmesi konusunda çok çaba sarf etmelerini ve uluslararası arenada tanıtım gereçlerini kullanarak bu değerin hakkını vererek bu değerlerden katma değer kazanma çabası içerisinde olmamız gerekiyor."