Efes'in UNESCO adaylığı

Efes'in UNESCO adaylığı
Efes'in UNESCO adaylığı
- Efes heyeti, 39. UNESCO Dünya Mirası Listesi oylaması için Almanya'nın Bonn kentine gitti

İZMİR (AA) - UNESCO  Dünya Mirası Listesi'ne girmeye aday Efes için oluşturulan heyet,  oylamanın yapılacağı  Almanya 'nın Bonn kentine gitti. 

Selçuk Belediyesinde yapılan açıklamaya göre,  Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Efes Alan Yönetimi Başkanı Cengiz Topal ve Arkeolog Yusuf Yavaş'dan oluşan heyet, Efes'in adaylığının oylanacağı 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı için Almanya'nın Bonn kentine hareket etti.

Açıklamada, Almanya'daki toplantının 8 Temmuz'da sona ereceği, Efes'in adaylığının 6 Temmuz'da görüşülmesinin beklendiği ve Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi'nin (ICOMOS) olumlu görüş sunduğu Efes'in asıl listede yer almasına kesin gözüyle bakıldığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Selçuk Belediye Başkanı Bakıcı, Efes için tarihi sürecin mutlu sonla noktalanmasına artık sayılı günlerin kaldığını anlatarak,  "Hep Efes olmadan UNESCO bir eksiktir diyorduk. Bu eksiğin giderilmesine sayılı günler kaldı. Çok büyük bir aksilik olmazsa Sayın Valimizin başkanlığındaki ekibimizle inanıyorum ki tarihi karara tanıklık edeceğiz" ifadelerini kullandı. 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Almanya

  ,

  İzmir

  ,

  Aday

  ,

  Belediye