Ege Bölgesi ihracatına direkt uçuş dopingi

Ege Bölgesi ihracatına direkt uçuş dopingi
Ege Bölgesi ihracatına direkt uçuş dopingi
- EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı Kızılgüneşler: - "İhracatımızı artırmanın önemli adımlarından birini de dünya ile bağlantımızı kesintisiz gerçekleştirmek olarak görüyoruz"

İZMİR (AA) -  Türkiye ekonomisine geçen yıl 18 milyar 725 milyon 470 bin dolar ihracat katkısı sağlayan Ege Bölgesi, havayolu şirketlerinin yeni direkt uçuşları ile ihracatlarında önemli bir destek kazandı.

Egeli ihracatçıların uzun zamandır dile getirdiği İzmir'den doğrudan uçuşların artırılması yönündeki taleplere başta SunExpress olmak üzere yaz dönemi yurtdışı uçuşlarına ilaveler yapan THY'den de olumlu yanıt geldi.

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) yapılan yazılı açıklamaya göre, havayolu şirketlerinin Ege Bölgesi'nden yurtdışına doğrudan uçuşlarına ihracatçılar destek verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, Ege Bölgesi'nde gerek sanayi gerekse tarım sektörleri olarak üretim ve ihracat potansiyelinin oldukça yüksek olduğunu, geçen yıl bölgeden 19 milyar dolara yakın ihracatın gerçekleştirildiğini belirtti.

Sanayinin yanı sıra Ege Bölgesi'nin aynı zamanda önemli bir turizm merkezi olduğuna dikkati çeken Kızılgüneşler, şunları kaydetti:

"İhracatımızı artırmanın önemli adımlarından birini de dünya ile bağlantımızı kesintisiz gerçekleştirmek olarak görüyoruz. Havayollarının İzmir'den dünyanın belli merkezlerine başlattığı direkt uçuşlar biz ihracatçılara olduğu kadar turizm sektörüne de olumlu katkılar sağlayacaktır. Bu nedenle uzun süredir yurtdışında bizlere bağlantısız uçuş imkanı sunan SunExpress'e Milano, Brüksel, Londra, Roma, Toulouse seferlerini de programına eklediği için teşekkür ediyoruz. Yaz döneminde Münih, Hamburg, Stutgart, Berlin ve Kuveyt direkt uçuşlarına başlayan Türk Hava Yollarından beklentimiz ise bu uçuşların tüm yıla yayılması doğrultusunda. Ayrıca diğer havayolu şirketleri ile birlikte bu seferlerin daha da artması en büyük temennimiz. Böylece bölgemizdeki adamları uluslararası pazarlara daha rahat ulaşabilecek ayrıca yurtdışından ülkemize gelecek firma temsilcilerine de özellikle zaman açısından önemli bir tasarruf sağlanmış olacak."