Ege Bölgesi'nde sıcak hava

Ege Bölgesi'nde sıcak hava
Ege Bölgesi'nde sıcak hava
- Bayram boyunca hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerine çıkan Ege Bölgesi, bu hafta daha da ısınacak - Bazı yerlerde termometreler gölgede 40 dereceyi gösterecek

İZMİR (AA) - Ramazan Bayramı boyunca hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyreden Ege Bölgesi, bu hafta daha da ısınacak. Bazı yerlerde sıcaklık, gölgede 40 dereceyi bulacak.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, hafta başından itibaren bölgede hava sıcaklığı artmaya başladı. 

Basra alçak basınç merkezinin etkisiyle bayram boyunca mevsim normallerinin 2-4 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, daha da yükselecek. Bazı yerlerde termometreler gölgede 40 dereceyi gösterecek.

Mevsim normallerinin 4-6 derece üzerine çıkması beklenen sıcaklık, temmuz ayının sonuna kadar etkili olacak. 

Son yılların temmuz ayı ortalama sıcaklığı 33 derece olan İzmir, gölgede 38 dereceyi görecek. Manisa'da sıcaklığın 39, Aydın 'da 42, Muğla'da 38, Balıkesir'de 35, Çanakkale'de 33 dereceye ulaşacağı tahmin ediliyor. 

Hava sıcaklığı, ağustostan itibaren de mevsim normallerinin 2-3 derece üzerinde seyredecek.

Uzmanlar, başta sağlık problemi bulunanların sıcaklar konusunda dikkatli olmasını isteyerek, vatandaşların 11.00 ve 16.00 saatleri arasında güneş ışığından korunması gerektiğini belirtti.