Ege Denizi'nde kaçak operasyonu

Ege Denizi'nde kaçak operasyonu
Ege Denizi'nde kaçak operasyonu
- Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ekiplerinin, "Umut Harekatı" kapsamında son 4 günde gerçekleştirdiği arama kurtarma faaliyetlerinde, 307 kaçak kurtarıldı - Çıktıkları tehlikeli yolculukta 2 kaçağın ölü olarak denizden çıkarıldığı operasyonlarda, 3 göçmen kaçakçısı da yakalandı

İZMİR (AA) - Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ekiplerince "Umut Harekatı" kapsamında 15-18 Mayıs'ta icra edilen arama kurtarma faaliyetlerinde, 307 kaçağın kurtarıldığı, 2 kişinin ölü olarak denizden çıkarıldığı, 3 göçmen kaçakçısının da yakalandığı bildirildi.

İzmir Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ekiplerince göçmen kaçakçılığına karşı Ege Denizi'nde yürütülen "Umut Harekatı" kapsamında, İzmir'in Karaburun, Dikili ve Çeşme, Aydın'ın Didim, Çanakkale'nin Ayvacık, Muğla'nın Bodrum ve Marmaris ilçelerinde 15-18 Mayıs tarihlerinde 9 ayrı arama kurtarma faaliyeti icra edildi. 

Suriye , Eritre, Filistin, Myanmar, Pakistan, İran , Filistin, Mali, Fildişi, Kamerun ve Gana uyruklu oldukları tespit edilen 307 kaçak kurtarıldı. 

İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında 16 Mayıs Cumartesi günü, yapılan bir ihbar üzerine başlatılan arama kurtarma faaliyetinde 2 kaçağın cansız bedenini denizden çıkaran sahil güvenlik ekipleri, 17 Mayıs'ta Dikili ve Marmaris açıklarında icra edilen arama kurtarma faaliyetlerinde de 3 göçmen kaçakçısını yakalayarak, jandarma ekiplerine teslim etti. 

-Yıl başından bu yana 6 bin 990 kaçak kurtarıldı 

Bu arada, Ege Denizi'nde göçmen kaçakçılığının önlenmesi amacıyla 1 Ocak-18 Mayıs tarihleri arasında yürütülen arama kurtarma faaliyetleri kapsamında, 239 ayrı olayda 6 bin 990 kaçak göçmen kurtarıldığı, 20 göçmen kaçakçısının da yakalandığı bildirildi. 

Ege'de geçen yıl boyunca müdahale edilen 529 olayda, 12 bin 884 kaçak göçmen kurtarılmış, 72 göçmen kaçakçısı da yakalanmıştı.