Ege Serbest Bölgesi'nin genişlemesi

Ege Serbest Bölgesi'nin genişlemesi
Ege Serbest Bölgesi'nin genişlemesi
- ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Güler: - "Bu genişlemeyle birlikte Ege Serbest Bölgesi'nin ticaret hacmi yıllık yaklaşık 7 milyar dolara yükselecek ve ilave 5 bin kişilik istihdamın önü açılacak"

İZMİR (AA) - Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, ESBAŞ'ın genişlemesiyle ticaret hacminin yıllık yaklaşık 7 milyar dolara yükseleceğini ve ilave 5 bin kişilik istihdamın önünün açılacağını bildirdi.

Güler, yaptığı açıklamada,  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla 18 Ağustos Salı günü Ege Serbest Bölgesi'nin genişlemesi ve ESBAŞ'ın faaliyet ruhsat süresinin uzatılmasına yönelik ESBAŞ ile Ekonomi Bakanlığı arasında protokol imza töreni gerçekleştirileceğini belirtti.

Bakan  Zeybekci'nin her platformda Ege Serbest Bölgesi'nin genişlemesiyle ilgili hukuki tüm adımların atıldığını söylediğini hatırlatan Güler, şunları kaydetti:

"Biz ESBAŞ olarak kendimizi büyümeye odakladık ve 600 dönümlük genişleme talebimizle ilgili olarak Ekonomi Bakanlığı ile mevzuat oluşturma konusunda uzun çalışmalar yaptık. Bu genişlemeyle birlikte Ege Serbest Bölgesi'nin ticaret hacmi yıllık yaklaşık 7 milyar dolara yükselecek ve ilave 5 bin kişilik istihdamın önü açılacak. İzmir'e daha fazla yatırımın, bilhassa da yabancı yatırımın gelmesini arzu ediyoruz ve Ege Serbest Bölgesi'ne bitişik genişleme alanının ESBAŞ'a ilave edilmesiyle birlikte potansiyel yatırımcıları çekeceğimize inanıyoruz.  Bölgemize yatırımcıların ilgisi sürüyor. Yatırımcıyı kaçırmamak için, genişleme ile ilgili mevzuata yönelik çalışmaları kısa zamanda tamamlamaya çalışıyoruz."

Ege Serbest Bölgesi'nde yaklaşık 70'i yabancı sermayeli toplam 185 firmanın faaliyet gösterdiğini, buradaki istihdamın da 18 bin 200 olduğunu bildiren Güler, "Ege Serbest Bölgesi Türkiye 'de bulunan 19 serbest bölge içinde en fazla çalışana ve en yüksek ticaret hacmine sahip bölgedir" görüşünü aktardı.

Güler, Protokol imza töreninin ardından İzmir'in 3. serbest bölgesi olacak "Aliağa Serbest Bölgesi" yetkilileri ile Ekonomi Bakanlığı arasında ayrıca bir protokol imzalanacağını, Ege Serbest Bölge Camisi'nin de temel atma töreninin yapılacağını kaydetti.