Ege Üniversitesindeki eylem

Ege Üniversitesindeki eylem
Ege Üniversitesindeki eylem
- Ege Üniversitesinde 2 buçuk yıl önce katıldıkları eylem nedeniyle haklarında dava açılan 49 sanık beraat etti - Sanıklar arasında YPG'ye katılan ve DAEŞ ile çatışmada hayatını kaybeden Pınar Özer de bulunuyor

İZMİR (AA) - Ege Üniversitesinde 2 buçuk yıl önce gerçekleştirilen "YÖK'ü protesto " eylemine katılan 50 sanıklı davada 49 kişi hakkında beraat kararı verildi. 

İzmir 7. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıkların bazıları ile avukatları katıldı.

Üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmeyen sanıklar, YÖK'ün kurulduğundan bugüne protesto edildiğini, iddianamede asılsız suçlamaların bulunduğunu savundu.

Üniversite içerisindeki basın açıklamaları ve yürüyüşlerin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu, bu eylemlere müdahalenin asıl suç unsuru teşkil ettiğini ifade eden öğrenciler, beraatlerini talep etti.

Hakim, 49 sanığın beraatine, Kobani'de YPG güçlerine katılıp 6 Mart tarihinde DAEŞ ile çıkan çatışmada ölen Ege Üniversitesi Coğrafya Bölümü son sınıf öğrencisi Pınar Özer de bulunuyor.

Ege Üniversitesi kampüsünde 6 Kasım 2012'de gerçekleştirilen "YÖK protestosu"na katılan 52 öğrenci gözaltına alınmış, 50'si hakkında iddianame hazırlanarak dava açılmıştı.

İddianamede, öğrencilere "görevli memura direnme", "mala zarar verme" suçlamalarından 7 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.